Teploměry, meteostanice

Re: Teploměry, meteostanice

Příspěvekod Filip » stř 04. úno 2015 9:33:06

Případně ještě varianta s USB: http://digistump.com/products/1 Pořád je to skoro 4× dražší než ESP-12, ale napájení je standardní USB a je tam Attiny85.
Filip

Reputace: 13

Prachové částice / pokus o měření kvality ovzduší

Příspěvekod majkl » úte 03. bře 2015 15:11:15

Koupil jsem si z číny detektor prachových částic. Je to plastová krabička, kde svítí infradioda na procházející vzduch a fotodioda přes čočku kouká kolik procházející prach odrazí světla.

Shinyei-PPD42NS-inside.jpg
Shinyei-PPD42NS-inside.jpg (127.75 KiB) Zobrazeno 1381 krát

Připojil jsem to do Arduina a přes ESP8266 připojil na síť. Pomocí MQTT posílá zprávy brokeru, napsal jsem si jednoduchý můstek pro Zabbix, takže už to dělá grafy.

chart.png
chart.png (38.21 KiB) Zobrazeno 1381 krát

Teplotu a vlhkost měřím pomocí DHT11 a evidentně ukazuje na prd, zkusím DHT22. Detektor prachových částic ještě bude dobré zkalibrovat proti nějaké měřicí stanici. Nejblíž je tuším v Brandýse.

Mám tu lehce polámanou meteostanici, tak k ní dotisknu na 3D tiskárně pár náhradních dílů a přidám do grafu. Na cestě mám čidla na tlak (BMP180), O3 (MQ131), chtěl jsem i na CO2 (MH-Z14), ale za něj chtějí přes 70$, tak ještě chvilku počkám.
majkl
Administrátor

Reputace: 17

Re: Teploměry, meteostanice

Příspěvekod turinsky » sob 07. bře 2015 12:20:48

By mě celkem zajímalo, odkud to Číňani okopírovali a co si od toho slibují. Z práce vím, že fotometricky se měří superčisté prostory, tam se jako zdroj světla používá laserová dioda a podle fotoelektrické odezvy se klasifikuje velikost jednotlivých prachových částic. Předpokládá se spíš občasný výskyt, aby se to stihlo počítat, a podmínka pro opakovatelné měření je zajištěný konstantní průtok vzduchu. Pak existuje metoda nefelometrická, což je taky fotometrie, kde se měří pokles intenzity dopadajícího světla v důsledku zastínění prachovými částicemi. Je to taky dost náročné, protože je to vlastně metoda komparativní. Zase to potřebuje konstantní průtok vzduchu. V environmentálních měření se používá spíš gravimetrie - vezme se papírový filtr, zváží se, přes něj se prožene určitý objem vzduchu a výsledek se zváží. Jsou firmy, které to umějí i automaticky, třeba tahle.
turinsky

Reputace: 23

Předchozí

Zpět na Projekty