Ethernet

Diskuse o potřebném železe, jeho cenách, použitelnosti ...

Re: Přepěťová ochrana

Příspěvekod kovak » stř 11. srp 2004 0:39:34

Zkoušel někdo z czela.netu to zapojení dle
http://www.demakova.net/optic/protection.htm ?
Moc se mi nezdá mechanické provedení. Ta zásuvka na fotce je pro telefonní rozvody, dlouhé drátky pěkně na masivní šroubové svorky a po tom má běhat 100 MHz?
Mám dojem, že pro CAT5 se nesmí drátky tvořící pár rozplést na víc než 2 cm (v konektoru), takže provedení přepěťové ochrany by muselo být podstatně menší a bez těch šroubových spojek.

Jestli někdo realizoval provedení podle uvedené WWW a chodí mu to, dejte prosím vědět.
  • 0

kovak

Reputace: 4

Re: Re: Re: Přepěťová ochrana

Příspěvekod ravenak » stř 11. srp 2004 12:40:39

zásuvka je to opravdu datová (RJ45) majkl zprávně odhalil že telefonní má jen 6 a nosí označení RJ11/RJ12.

Zásuvka RJ45 je koncipována všemi výrobci stejně na maximální rychlost, není tedy rozdíl v zásuvce pro 100Mbit nebo 10Mbit..
Různí výrobci dodávají různé RJ45 i RJ11.Můžou mít nožové/zářezové svorkovničky, nebo i jiné systémy.. Můžou se dodávat kompletní s krabičkou i víčkem, ale klidně i jen "kostičku" (keystone).

U cat5e nevím co říká norma ale podle obrázku a konzultace s technikem, by to mělo šlapat f poho..
U cat6e a a cat6e+ již norma udává maximální ohyb za opletem tuším že 45° a rozplet 1 palec což je asi těch 2,54cm..
  • 0

ravenak

Reputace: 0

Re: Přepěťová ochrana #2

Příspěvekod kovak » stř 11. srp 2004 20:44:05

Pánové, odpovídám společně.

Zásuvka na fotce je typická telefonní. Možná bych takovou ve sklepě našel. Konektorů RJ je mnoho, z nich nejčastější jsou:

- Konektory RJ10 (4pozice/4osazené) jsou nejužší a používají se např. na kroucené šňůře do telefonního sluchátka.
- konektor RJ11 (6pozic, 4osazené) se běžně používá na telefonní přívod. Je to proto, že v USA se preferovaly analogové telefony připojené k ústředně 4drátově. Ostatně i stará československá norma s tou příšernou kostičkou má 4 kontakty. Z nich se 2 dráty používají na hovor, 3. drát mohl zvonit přímo do zvonku (tedy i při zvednutém sluchátku) a 4. drát se uzemňoval a připojovalo se k němu tlačítko. Využívalo se to pouze v pobočkových ("podnikových") releových ústřednách;
- konektor RJ12 (6/6) je ako RJ11, ale má osazeno všech 6 nožů. V praxi jsem to neviděl používat, ale pár takových kostiček taky mám;
- konektor RJ45 (8/8) byl normalizován taky pro telefonní techniku. Např. pro digitální telefonii ISDN, ale používají ho např. i tzv. systémové telefony ústředniček Panasonic. Myslím, že právě pro tento účel je instalační krabička na fotce. Dnes je ale RJ45 rozšířen hlavně pro datové kabely - starší TokenRing (používá 4 kontakty uprostřed, tj. na okraji jsou vždy 2 kontakty nepoužité. Vymyslelo si to IBM, ale moc se to neujalo) a hlavně Ethernet (zapojení je už tady někde na fóru uvedeno). Konektory pro telefon (RJ45) a pro data (RJ45) jsou tedy vzhledově stejné, ale hlavně na straně zdířky musí ty datové mít zcela jiné parametry a jsou řádově dražší. I kabely jsou jiné - pro telefon stačí 8 vodičů vedle sebe nebo v placatém kabelu, pro data se používají kabely CAT5 (4 páry navzájem zkroucené - mimochodem, to vzájemné kroucení působí stejně jako stínění. Každý pár má jiné stoupání závitu a tím se zabraňuje přeslechům mezi páry navzájem).

Takže: zatímco konektorová kostička RJ45 na kabelu je stejná pro telefon, Eth. 10 i 100 Mb/s, zdířky jsou jiné. Ty datové musí mít zářezové kontakty, do nichž se přívodní drát nacvakne bez většího rozplétání. Zdířky vyvedené na šroubky určitě nejsou určeny pro data - ale je možné, že 10Mb na krátkém spoji přes to projde.

Jo a bacha na kostičky RJ45: ty, co se běžně prodávají,jsou určeny na kabel složený z 8mi lanek (pohyblivý přívod od zásuvky do telefonu nebo počítače). Pokud se nacvaknou na kabel z 8mi drátky (ty se používají pro pevné rozvody v budově), drátek se ustřihne a nefunguje to. Dají se ale koupit i speciální RJ45 na dráty. Naopak zářezové zdířky RJ45 jdou použít jen s drátky a lanka spolehlivě ucviknou..

--------------
Včera jsem začal psát do sekce HW pojednání o konektorech RJ, buhužel jsem to psal s přestávkami na televizi apod. a když jsem dal "odeslat", příspěvek zmizel. Což mě znechutilo a už jsem znovu nepsal. Takže teď už píšu raději do Notepadu a teprve nakonec to přenesu do diskuse.

Kdybych mohl do fóra vkládat obrázky, můžu nafotit ukázky a udělat nějaký přehled do sekce HW apod.

-------------
> majkl napsal(a):
> Nezkoušel jsem to, ale zásuvka je to určitě RJ45 - má 8 vývodů, telefon má jen 6. Pravdou asi je, že není moc dobrá, možná že je jen na 10mbps. Co jsem viděl zásuvky já měly nožové konektory a byly rovnou součástí té kostičky.
>

> Ravenak napsal(a):
>
> zásuvka je to opravdu datová (RJ45) majkl zprávně odhalil že telefonní má jen 6 a nosí označení RJ11/RJ12.

> Zásuvka RJ45 je koncipována všemi výrobci stejně na maximální rychlost, není tedy rozdíl v zásuvce pro 100Mbit nebo 10Mbit..
> Různí výrobci dodávají různé RJ45 i RJ11.Můžou mít nožové/zářezové svorkovničky, nebo i jiné systémy.. Můžou se dodávat kompletní s krabičkou i víčkem, ale klidně i jen "kostičku" (keystone).

> U cat5e nevím co říká norma ale podle obrázku a konzultace s technikem, by to mělo šlapat f poho..
> U cat6e a a cat6e+ již norma udává maximální ohyb za opletem tuším že 45° a rozplet 1 palec což je asi těch 2,54cm..
  • 0

kovak

Reputace: 4

Vkládání obrázků

Příspěvekod majkl » čtv 12. srp 2004 11:36:21

> Kdybych mohl do fóra vkládat obrázky, můžu nafotit ukázky a udělat nějaký přehled do sekce HW apod.

Obrázky vkládat jdou, stačí je nasypat na ftp a správně odkázat - víc je tady: http://www.czela.net/forum/showthread.php?threadid=18&page=23#4569
  • 0

majkl
Administrátor

Reputace: 17

Předchozí

Zpět na Hardware