Vize

O běhu czela.netu

Vize

Příspěvekod tencl » úte 03. čer 2014 11:48:19

Včera jsem se bavil s Matějem a Majklem, a došlo mi, že neškodí dát diskuzi o vizi kam chceme s czelou jít nebo dojít. Aktuální situace : jsme nejlepší místní síť, hodně členů má k czele citový vztah, rozsah czely je mnohem větší než jsme na počátku měli představu, neseme jistou odpovědnost ke svým členům, kterých je čím dál víc. Práce se nedají zvládat na dobrovolnické bázi, jádro czely je živé a pevné, hospoda je stále naším základem.

Prvotní vize byla rychlá síť k nám aktivním, později i k našim členům. Expanzi czely jsme omezili vcelku dodržovaným pravidlem, že czela se smí rozšířit tam, odkud jsou členi ochotni dojíždět do hospody v Čelákovicích, a tedy nám zbyly síly na zvyšování kvality sítě, nešli jsme cestou "záboru území". Pak jsme si uvědomili, že problém je v tom jak dostat rychlé a spolehlivé spojení do vysílacích bodů, to byla vize optiky či kapacitních radiových spojů k jednotlivým AP. Z optiky se stala základní kostra sítě a začali jsme stavět optiku až ke členovi. Dnes je na optice odhaduji polovina členů (počítám i Zadráhu).

Páteř bude ve městě brzy kompletní a bude čas na zahušťování a odbočky z páteře, případně zasíťování celých oblastí přípoložemi.

Na další vývoj mám tento názor : jsme ve fázi Hladkého přistání, kdy úspory z minula roztají, a budeme pak vydávat přesně jen to, co vybereme na příspěvcích. Síť bude mířit ke spolehlivosti, jednoduchosti administrativy a unifikaci sítě. Počet členů poroste, czela se stane službou lidem - běžnou utilitou jako je třeba vodovod. Finance se po čase začnou hromadit, protože přípoloží už bude méně než vybraných peněz. Přistoupíme k zahušťování sítě vlastními akcemi (kde přípolož nebude možná, očekávatelná). Až se zase začnou hromadit peníze, tak bude síť dokončena. Pak bude správný čas na snížení členských příspěvků a přechod z budovatelské fáze do fáze provozní. Snížené příspěvky pokryjí provoz, opravy, údržbu a dílčí modernizace. Aktivní členové přenesou svou schopnost budování a nápadů do jiného báječného nápadu a vznikne souběžně czela II, třeba vybudujeme v Čelákovicích ponorkový přístav :-))

Scénářů z hlediska czely je ovšem samozřejmě více - deficitní hospodaření, přátelské či nepřátelské převzetí, předčasné zastavení rozvoje, vnitřní rozbroje... Rád bych, abychom sdíleli společnou vizi a za tou šli.

Jako dlouhodobou vizi proto nyní navrhuji "Vysokorychlostní přípojku do každého domu"

Jo je to na dlouho, to jsem ostatně říkal taky, když jsem kdysi představoval Optovizi - a dnes z ní je to hlavní hotové. Odhaduji, že mluvíme o tak patnácti letech.
  • 1

tencl

Reputace: 101

Re: Vize

Příspěvekod daman » úte 03. čer 2014 12:01:21

Naprosto souhlasím! Mluvíš mi z duše.

Plánuju, že na konci KI bychom mohli zařazovat bod "rozvojové diskuze" nebo tvým jazykem "vize". Kdo by chtěl jít domů, odešel by (v tomto bodu by se nehlasovalo). Kdo by chtěl diskutovat, zůstal by.

Na nejbližší KI jsem si v duchu připravoval pohled na mapu a soustředění do "bílých" míst, tedy tam, kde žádnou optiku nemáme. A ptát se proč? Nejsou tam aktivní členové? Nemají potřebu? Jsou tam nějaké stavebně-technické překážky?

A za další bychom měli mít v merku, kde a jak případné překážky překonávat - např. až se bude rekonstruovat nádraží, rovnou tam zabetovovat naší chráničku, protože jednou bude Krátká linva osídlená a pak bude pozdě bycha honit. Dát někam třicet metrů utěsněné kopoflexky, když se tam staví nás bude stát rozhodně méně, než si potom drbat hlavu, jak udělat protlak (tohle je jen příklad jedné akce, nechytejte mě za slovo, proč zrovna nádraží a Krátká linva)

Za mě tak.
  • 0

daman

Reputace: 117

Příspěvekod turinsky » stř 04. čer 2014 0:16:07

Já bych se poněkud přízemním pohledem soustředil na ta místa, která plánovaně držíme bílá. Už rok brzdíme dodělání okolí Husovy, takových odboček od páteře je určitě víc, jen tohle je prostě křiklavé. O VH jsem se bavil s lidmi, kteří byli ochotni pomoct s pokládkou v oblasti Dukelská-Sukova s jasným "poselstvím" - "czela je naše, ale O2/UPC tady nabízí zajímavé podmínky; jestli se czela brzy nepochlapí, tak vyhraje rozum nad city". Na Mochov nám stále svítí "Provizorní" ALCOMA, Záluží jede přes 5 GHz. Vize by měla mít dva až tři rozměry:
- tam, kde jsme, dorovnávat kvalitu, nespoléhat na to, že "to tam nějak jede, členi si nestěžují"
- držet krok s rozvojem techniky a potřebami/chutěmi členů - dnešní špičkovou infrastrukturu v centru postupně nahrazovat ještě špičkovější a to stávající železo posunovat k okrajovým částem s jasným cílem - dostat vysokou rychlost, spolehlivost a dostupnost ke všem členům
- držet krok s výstavbou ve městě - mít podmínky pro členy v rozvíjejících se oblastech, jako je třeba ta zmíněná Krátká Linva - pro začátek wifi AP, později optiku
- rozvíjet spolkovou činnost - třeba obnovit fotbálek, grilovačky, ...
  • 0

turinsky

Reputace: 29

Příspěvekod kovak » pát 06. čer 2014 0:09:32

turinsky píše:........ Už rok brzdíme dodělání okolí Husovy........ O2/UPC tady nabízí zajímavé podmínky ...

Husova/okolí se plánovala už víc jak 5 let a naše chráničky šly do země v létě 2012, tj. před 2 roky. Teď na jaře mi bylo některými členy našeho vedení jasně řečeno, že letos se tu už nic dít nebude. Propojení Husovky se Zadráhou protlakem bude opravdu pořádné sousto. Před lety byl zájem o nás s optikou veliký - dnes už to bude horší. V okolí má už spousta lidí O2, které teď dělá přípojky VDSL a starší majitele ADSL modemů ukecává k výměně na VDSL (za stejnou měsíční cenu, ale nový závazek). VDSL má teoretický download 40 Mbit - to se ani nedá doma využít, neboli proč by lidi čekali na naši optiku, když VDSL můžou mít hned. Konkurovat můžeme cenou - O2 chce za to plné VDSL 606 Kč/m. Ale mnoho lidí nečekalo a zavázali se u O2 na 2 roky a do té doby jim nabídnou zas něco úžasného a oni závazek prodlouží..... Telefonní nahaněči O2 jsou neodbytní a ukecávají lidi vylhanými nabídkami. Nyní mají nový hit: přejděte na VDSL, pošleme Vám nový modem zdarma. Svině (s prominutím): to není modem zdarma, ale pošlou ho poštou jen tak (tedy "zašlou zdarma") a pak si připočtou jeho cenu v nejbližším vyúčtování telefonu!

Ještě že tady ve vilkách není UPC. I tak nám zvoní hrana - pokud se neudělá plná optika rychle, můžeme ty chráničky v zemi nechat shnít, už je nevyužijeme.
  • 0

kovak

Reputace: 4

Příspěvekod samson » pát 06. čer 2014 8:35:52

Ta Husova mě taky mrzí ... bohužel se vyskytla přípolož Mochov a Toušeň. To jsou akce, které je prostě potřeba využít.
Protlak pod drahou se táhne snad už 5 let, stále se tam dohánějí povolení, tedy tam už to odklad také nesnese.

Spíše vidím problém v tom, že to nemá kdo udělat. Dan jako hlavní realizátor byť nyní s velmi výkonnou jednotkou Matějem prostě všechno nestihne a to se do budoucna nezmění. Pokud chráničky leží, tak pamatuju na doby, kdy jsme si kabely prostě tahali sami. Ale neznám projekt a nevím jak je to tam složité.

Dále nevím kdo z vedení jasně řekl, že se tam nic dít nebude, ale jako všechno je to i o financích. Stále nikdo neudělal přehled, kolik KI už vyčerpala z rozpočtu na rok 2014. Bez toho se těžko plánuje. Je vás v KI 11. Fakt se nenajde někdo, kdo si sedne na pár hodin k netadminu a ten přehled udělá ?
  • 0

Samson
samson

Reputace: 12

Příspěvekod tencl » pát 06. čer 2014 8:49:17

samson píše:...

Spíše vidím problém v tom, že to nemá kdo udělat. Dan jako hlavní realizátor byť nyní s velmi výkonnou jednotkou Matějem prostě všechno nestihne a to se do budoucna nezmění. Pokud chráničky leží, tak pamatuju na doby, kdy jsme si kabely prostě tahali sami. Ale neznám projekt a nevím jak je to tam složité. ...

Je to přesně tak. Třetí den s Matějem jen ve dvou kopeme/sbíjíme přechod ulice U Sokolovny, protože nemáme dost dobrovolníků. Tím pádem nemohu dělat něco jiného, například sepisovat smlouvy s lidmi. A kopáče zatím brát nechci, protože to bychom pak neušetřili při odměně za hodiny, rozpočet je omezený. Už tak stačí co dělám já a co ani Matěj zatím neumí.
  • 0

tencl

Příspěvekod daman » pát 06. čer 2014 9:45:26

tencl píše:
samson píše:...
Spíše vidím problém v tom, že to nemá kdo udělat. ...

Je to přesně tak. ...

Jasně, ale to víme už dávno, že k úspěchu akce vždy vede, když někdo místní, kdo má eminentní zájem na realizaci díla bude šéfem akce. Nemusí mít nutně zkušenosti se vším, ale musí to prostě kopat před sebou a nedat pokoj, než se to dokončí.

Proto si myslím, že přítomnost aktivního člena v místě akce by měla být buď podmínkou jejího přiklepnutí nebo alespoň diferenciačním faktorem při souběhu akcí.
  • 0

daman

Reputace: 117

Příspěvekod tencl » pát 06. čer 2014 20:34:23

daman píše:... přítomnost aktivního člena v místě akce by měla být buď podmínkou jejího přiklepnutí nebo alespoň diferenciačním faktorem při souběhu akcí.

Nepoměřuj czelu podle toho, jaký jsi ty - aktivní místní, zatím bez optiky. Czela již prošla etapou, kdy místních aktivních byl dokonce přebytek - tenkrát jsme budovali připojení k danému aktivnímu člověku a jeho okolí, jedno zda wifinou nebo optikou. Infra byla plná lidí, kteří budovali síť vlastníma rukama ve volném čase.

Dnes je to jiné. Když už máme aktivního člena v místě, tak sotva stíhá vyřídit administrativu jako šéf akce. A někde šéf akce se nedaří vůbec najít, například optika do Prokopa Holého už měla tři.

Nesouhlasím s nutností aktivního člena : chceme-li zasíťovat celou oblast, tak jde jen o pořadí kdy co zainvestovat, a přípolož nám to o dost zlevňuje, a proto ji děláme - i když tam zrovna nebydlí někdo z aktivních lidí.
  • 0

tencl

Příspěvekod turinsky » pát 06. čer 2014 22:58:32

tencl píše:Když už máme aktivního člena v místě, tak sotva stíhá vyřídit administrativu jako šéf akce.

Zrovna tady jsou lidi, kteří říkají "řekněte nám, co máme udělat, my to uděláme". Jen je problém, že a) na položené chráničky v okolí Husovy nemáme povolení, b) jedná se jen o relativně malou část projektu, který na to byl. Administrativou bych místní nechtěl zatěžovat, je to šance, jak udělat aspoň kus, vylepšit připojení těm, co jsou ochotní pro to něco udělat a dostat optiku aspoň do části toho území. Momentálně to visí na Danovi, protože nikdo jiný asi neumí odhadnout náročnost byť toho kousku a připravit papíry pro povolení na úřadě.
  • 0

turinsky

Reputace: 29

Příspěvekod mcyrin » sob 07. čer 2014 1:04:31

turinsky píše:Zrovna tady jsou lidi, kteří říkají "řekněte nám, co máme udělat, my to uděláme". Jen je problém, že a) na položené chráničky v okolí Husovy nemáme povolení, b) jedná se jen o relativně malou část projektu, který na to byl. Administrativou bych místní nechtěl zatěžovat, je to šance, jak udělat aspoň kus, vylepšit připojení těm, co jsou ochotní pro to něco udělat a dostat optiku aspoň do části toho území. Momentálně to visí na Danovi, protože nikdo jiný asi neumí odhadnout náročnost byť toho kousku a připravit papíry pro povolení na úřadě.

No ale to zase visí na Danovi, případně na mě. Což je špatně, vnímání pro rozvoj by měla mít celá KI a měla by ho umět vést. Ale štve mě rytí ohledně Pata a Husovi... Husovu ulici když si kdokoliv schválí, tak jí prostě udělat může.
Jedinci co o to mají zájem a zmiňujete je (říkali to i mě), tak jsou ochotni si to udělat - chvála jim! Realizace taky není těžká - jedná se o: od běliny si vykopat chráničku až po korpoflexku která vede pod silnicí, tou si protáhnout chráničku a na druhý sraně silnice to propat k zájemci od kterého si to prokopou po zahradách. Jedná se cca o 10-15M výkopu - žádnej stress...

Takže pokud chcete ohledně Husovi aspoň část levně a rychle udělat, tak můžete začít. Já se tomu věnovat nemůžu - jsem zabitej v Toušení a nikdo na mojí žádost o pomoc nereagoval viewtopic.php?f=64&t=4517&p=49805&hilit=brig%C3%A1da#p49803

Ještě pár poznatků: :mrgreen:
1) o povolení na úřadě to dle mého asi moc není, prostě by se to vykopalo.
2) řídit někoho kdo je ochoten něco dělat je super, ale je to skoro, stejně náročný, jako kdybych danou věc dělal sám.. :-)

Přesto se pojďmě vrátit k diskuzi o vizi. Tedy co pozoruji, tak nechceme mít prázdný chráničky v zemi. Tak to pojďme naformuovat nějak obecně, né k jedný určitý akci. :-)
  • 0

mcyrin

Reputace: 57

Další

Zpět na Občanské sdružení