Toušen - členská optika

Toušen - členská optika

PRO
4
50%
daman, Filip, turinsky, vaclavd
PROTI
3
38%
chmelej, kovak, xtrbusek
ZDRZEL
1
13%
efffe
 
Celkem hlasů : 8

Toušen - členská optika

Příspěvekod mcyrin » ned 19. dub 2015 21:27:48

Ahoj,

dlouhou dobu jsem s Danem diskutoval o Toušeni a o tom, jak by to mělo být. Shoda padla v tomhle:

V případě rozpočtu - 45.000 Kč na materiál a 55.000 Kč na práci zaplacenou z5tně (v lednu) - by se dala udělat přípojka Kronometra (s jeho okolím) + příprava na optiku ve 2 ulicích v Toušeni (kopoflexky pod vjezdy). Tam se udělá prostor pro to, aby se mohla v této lokalitě vůbec optika udělat, s tím, že tady je to ve stráni od Labe, takže se tady žádný ISPík nechytá...


Jméno akce:Toušen - členská optika
šéf akce: orvell
limit akce: 45.000Kč
  • 0

mcyrin
 
Příspěvky: 896
Registrován: sob 16. lis 2013 16:02:18
Reputace: 57

Re: Toušen - členská optika

Příspěvekod Filip » ned 19. dub 2015 23:29:24

Kterých ulic se to týká? A ta část, která by se rovnou připojila - kolik je tam členů nebo zájemců? Je (nebo bylo) by tam nějaké AP?
  • 0

Filip
 
Příspěvky: 426
Registrován: sob 16. lis 2013 16:02:18
Reputace: 13

Re: Toušen - členská optika

Příspěvekod turinsky » ned 19. dub 2015 23:41:59

Pro nás pomalejší: těch 45K je včetně optického kabelu ke Kronometrovi? Co znamená okolí? Potenciálně 2 členové, 4 členové, ...?
  • 0

turinsky
 
Příspěvky: 826
Registrován: pon 29. črc 2013 22:47:20
Reputace: 26

Re: Toušen - členská optika

Příspěvekod efffe » pon 20. dub 2015 8:36:16

Také se mě to nějak nezdá, zmizela podmínka 10-ti členů, i metry. Minimálně z popisu schvalované akce.
  • 0

efffe
 
Příspěvky: 377
Registrován: sob 16. lis 2013 16:02:18
Reputace: 7

Re: Toušen - členská optika

Příspěvekod tencl » pon 20. dub 2015 11:00:30

Filip píše:Kterých ulic se to týká? A ta část, která by se rovnou připojila - kolik je tam členů nebo zájemců? Je (nebo bylo) by tam nějaké AP?


Aktuálně v ulici Na Krétě se už v neděli stavěly obruby, je možné že tam je vymalováno. V Poštovní ulici (poslední možnosti se dostat k nábřeží, jinak budou ulice směrem dolů hotové) mají na stavbu obrub přípravu (sundané obruby a zfrézovaný povrch). Nevím, zda to ještě dokážu nebo stihnu, chci dát nejméně kopoflexky do vjezdů. V opačném případě máme jistotu, že oblast na optiku už nepřipojíme. Podmínka deseti členů není, protože zde bych dával jen záchranné kopoflexky. Co se týká lávky směr Káraný, tak jsem na konci ulice zahradní nechal jednu chráničku navíc, sice to je cesta loukou bez členů po cestě, ale lze se aspoň k lávce někdy dostat. Těch ulic je víc, někde doufám můžeme položit aspoň kopoflexku s osvětlením - ale dokud není souhlas, tak možnost nechávám odplynout.

Kolem Kronovetra to je zbylá část rekonstrukce ulice U Sokolovny, která ještě není zahájená, odhad je květen, spíš červen. Konec ulice U Sokolovny je mimochodem také záložní možnost jak se napojit na cyklostezku podél hlavní silnice směrem k rozvodně kde máme vlákno. Zde by se 10 lidí připojit dalo, těch deset by mohlo jít, ale s nikým jsem nemluvil. Nicméně je to pro mne "parádní" akce která se mi vůbec nelíbí - práce proplacená za 3/4 roku, z něčeho musím lidem co budou pracovat něco dát, ale dostanu to zpět ale jen za nějaké podmínky (10 členů) a současně je zrušená motivační odměna. Matěj v návrhu asi proto zrušil 10 členů i snížené příspěvky, ponechal odklad proplacení práce lidí. Jestli s epovede celý zbytek ulice nebo ne záleží na nákladech, budu se snažit aby se podařilo, ale náklady by se daly dobře umístit mnohonásobně vyšší, na něco se určitě nedostane.

V obrázku jsou křížky tam, kde je vymalováno, červeně je ulice Poštovní a okolí s kusem Nábřeží a Na Krétě a okolí kde se nyní staví a modře je co je položeno.

tousen_2015_04.jpg
tousen_2015_04.jpg (86.85 KiB) Zobrazeno 2298 krát
  • 0

tencl
 
Příspěvky: 6221
Registrován: sob 16. lis 2013 16:02:18
Reputace: 101

Re: Toušen - členská optika

Příspěvekod kjegel » pon 20. dub 2015 12:51:41

Pokud mohu - pokud jste se pánové pustili (tzn. rozhodli o velké investici) do Toušeně, je potřeba to dotahovat do konce. Asi se tedy chytit každé možnosti. Pokud jste se tedy rozhodli zaoptikovat Toušeň (s čímž nemusím souhlasit) je třeba konat. Resp. umožnit konat (v tomto případě Danovi).
  • 0

kjegel
 
Příspěvky: 938
Registrován: sob 16. lis 2013 16:02:18
Reputace: 7

Re: Toušen - členská optika

Příspěvekod turinsky » pon 20. dub 2015 13:12:43

Na KI jsme se bavili o několika věcech - jak snížit investici do optiky tak, aby nás nevycházela na 40K/člen i více, jak do ní investovat v současných podmínkách, kdy prostě není na rozhazování (a kdy jsme investice do Toušeně po vzájemném dohadování omezili, aby zbylo na další aktivity) a hlavně, že nechceme zatahovat členy do "našich interních dluhů". Pokud je někdo jednou členem, tak má práva a povinnosti - není možné, aby člen svými sníženými příspěvky "motivoval" KI k zaplacení prací. To je vyřizování účtů přes prostředníka a mezi nás do slušné hospody nepatří. Za sebe nemám problém dát palec na zaplacení celé akce - materiálu i s prací; v současnosti to znamená přenést "černého Petra" nějak jinam. Připojený člen je začátek návratnosti investice, pokud chci "zakopaný" materiál takto probudit k životu, tak potřebuju zakopat veškerý potřebný materiál - chráničku i s vláknem.
  • 1

turinsky
 
Příspěvky: 826
Registrován: pon 29. črc 2013 22:47:20
Reputace: 26

Re: Toušen - členská optika

Příspěvekod tencl » pon 20. dub 2015 14:03:22

0) Optika hlavně znamená, že daná oblast je jednou provždy czelanetí, a to i s okolím té optiky z wifin napájených optikou, a komerční wifiny se mohou uplatnit spíš jen v námi nepokrytých koutech. Optiku v oblasti nepokládáme sami, viz Interconnect v Nehvizdech v prostoru Canaby, tam jsme zase my v pozici slábnoucího wifináře.
1) Cena není za lidi nyní připojené, ale právě za celou oblast. V lidech nyní připojených to může být u velkých akcí 25.000 na člena, 40.000 i více se mi nezdá.
2) nemáme na kapacitní pokrytí plochy všude, letos rada tvoří rezervy, tak hledám dost kreativně jak s malými penězi z rozpočtu si nezavřít dveře s optikou do budoucna.
3) Je asi třeba promyslet model na nějaké roky dopředu - kam až jít s optikou a kde raději s rádiem. Do jaké míry položit v přípoložích levně prázdné trubky bez přípojek nebo kopoflexky jako rezervu pro budoucno. Neboli přípoloží se účastnit, vydat finance ale jen na minimalistickou přípravu pro budoucí pokládku v řádu let (to ušetří v budoucí pokládce mnohem více), a lidi zatím napojit rádiem.
4) Co se týká zprovoznění optiky v Toušeni, tak jsem ještě před úvahami o pozastavení loni koupil dost materiálu - máme celé 48 vlákno, asi půl 12 vlákna, máme rozvaděče do komor, máme vany pro všechny kabely. Není hotový bod v Sokolovně - dokončená smlouva, rack, sádrokarton kolem racku v pekle Sokolovny. Samozřejmě práce, Matěj hledá jak by šlo třeba jen část zrealizovat, dostat se na místa, odkud to lze pokrýt dočasně přes AP.
  • 0

tencl
 
Příspěvky: 6221
Registrován: sob 16. lis 2013 16:02:18
Reputace: 101

Re: Toušen - členská optika

Příspěvekod Filip » pon 20. dub 2015 14:13:06

turinsky píše:nechceme zatahovat členy do "našich interních dluhů". … není možné, aby člen svými sníženými příspěvky "motivoval" KI k zaplacení prací

S tím druhým souhlasím. Ale dříve normálně fungovalo, že se členové složili na AP, které czela.net odkoupil až později, a dokonce se ještě platil vstupní poplatek. Myslím, že u připojování na optiku ta hranice, co má ještě platit člen a co czela, je docela pružná.

Minulý rok někdo navrhoval zaplatit novému členovi vše, co potřebuje k připojení. Dnes jsme svým způsobem v opačné situaci, a myslím, že spolufinancování ze strany členů nám může dost pomoci. Navíc to může být způsob, jak se aktivně zapojit – někdo holt přispěje tím, že vezme do ruky krumpáč, a někdo tím, že „nakoupí chráničku“. První bude mít uhrazených pár příspěvků z PHP, druhý bude mít uhrazených pár příspěvků tím, že je zaplatí napřed. Připadá mi to jednoduché a spravedlivé, vyhneme se tím právně různým propletencům závazků (vše by byly standardní příspěvky a PHP). Navíc si tím člena „pojistíme“, protože když bude mít členské příspěvky předplacené dopředu, nehrozí, že si to za měsíc rozmyslí – nebo že si to dokonce rozmyslí dřív, než se stavba realizuje.

Z naší strany jsou podle mne potřeba jen dvě věci – umět to zorganizovat, a umět optiku rozsvítit v dohledné době po dokončení stavby. On by nás dokonce tenhle systém mohl víc motivovat dělat takové akce, kde máme sehnané zájemce, než pokládat chráničky někam, kde se zrovna kope, ale kde je nedokážeme v blízké době využít.
  • 1

Filip
 
Příspěvky: 426
Registrován: sob 16. lis 2013 16:02:18
Reputace: 13

Re: Toušen - členská optika

Příspěvekod Filip » pon 20. dub 2015 14:31:39

tencl píše:Do jaké míry položit v přípoložích levně prázdné trubky bez přípojek nebo kopoflexky jako rezervu pro budoucno. Neboli přípoloží se účastnit, vydat finance ale jen na minimalistickou přípravu pro budoucí pokládku v řádu let (to ušetří v budoucí pokládce mnohem více), a lidi zatím napojit rádiem.

Čím dál víc si myslím, že by bylo nejlepší, kdyby se na tomhle finančně výrazně podíleli přímo budoucí členové. Když budou mít peníze „v zemi“, budou mít sami motivaci co nejvíc to celé zprovoznit a nebudeme se dostávat do situace „támhle máme položené chráničky, nechtěl by se tomu někdo věnovat, aby se to zprovoznilo?“. Navíc ti lidé budou mít sami motivaci udělat rovnou přípojku do baráku, když je to snadné, než když to děláme my a jim tak může být jedno, kolik to bude stát.

Dříve jsme mohli dodávat optickou přípojku prakticky „na klíč“, ale to je opravdu postup spíš pro nějakého ISP. Proto bych byl rád, kdybychom se stáhli, přispěli znalostmi a zkušenostmi, tím, že doporučíme lidi, nakoupíme něco hromadně a hlavně pak tu místní optiku připojíme do naší sítě – ale aby to skutečné „budování“ bylo víc na těch, kteří se chtějí připojit.
  • 3

Filip
 
Příspěvky: 426
Registrován: sob 16. lis 2013 16:02:18
Reputace: 13

Další

Zpět na Odložené

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron
Reputation System ©'