Toušen - členská optika

Toušen - členská optika

PRO
4
50%
daman, Filip, turinsky, vaclavd
PROTI
3
38%
chmelej, kovak, xtrbusek
ZDRZEL
1
13%
efffe

Celkem hlasů : 8

Re: Toušen - členská optika

Příspěvekod tencl » pon 20. dub 2015 14:54:41

Tím, že tu optiku dokážu celou postavit, tak jsem paradoxně snížil aktivitu místních. Na druhou stranu jsem zkoušel naučit to Matěje s Effem, a výsledek nebyl oslnivý, ale damana jsme hodili do vody - a neutopil se. V té Toušeni jsem si to tak představoval při dostatku času, že skoro každý nějak přispěje, protože peněz je málo, já jako koordinátor a styčný důstojník se stavebními firmami (ti nejsou ochotní respektovat každého nazdárka) a jen když by bylo u dané přípolože nejhůř, vzal bych to na sebe. Ukazuje se, že by asi došlo k "nejhůř" skoro všude.

Mohu vytvořit nějakou kuchařku, správný postup, aby pokládka šla zkolaudovat a splnila kvalitativní parametry, byl bych jen jakýmsi dozorem.

Tento členský princip mne napadá lze použít na slepé větve - kde nemáme zájem z hlediska sítě. Boční větev když nebude, tak se nezblázníme, je to škoda místních. Je třeba mít na přípravu dost času, s lidmi dát řeč, aby jim to došlo.

Napadá mne že můžeme spolu vymyslet konkrétní příklad - obec bude dělat chodník na Poděbradské a jak se k tomu postavíme ? Třeba to bude příští rok, to je času dost.
  • 1

tencl

Reputace: 101

Příspěvekod kovak » úte 21. dub 2015 2:48:10

kjegel píše:Pokud mohu - pokud jste se pánové pustili (tzn. rozhodli o velké investici) do Toušeně, je potřeba to dotahovat do konce. Asi se tedy chytit každé možnosti. Pokud jste se tedy rozhodli zaoptikovat Toušeň (s čímž nemusím souhlasit) je třeba konat. Resp. umožnit konat (v tomto případě Danovi).

No já to chápal tak, že jsme se původně rozhodli využít příležitosti pokládat chráničky v oblasti mezi U Sokolovny a Hlavní a položit tam naše chráničky/optiku. Souhlasil jsem. Pak se objevila další možnost v oblasti Na Hradisku. S váháním jsem souhlasil. Nastala příležitost Mochov, velkoakce, která nás stála spoustu peněz. Ale nemyslím si, že bychom měli zadrátovat celou Toušeň, když máme mnoho děr uvnitř mateřských Čelákovic. To bychom mohli za chvíli říkat, že Czela.net=sdružení příznivců internetu všude v okolí Čelákovic.

Sorry, ale další rozšiřování kabelů v Toušeni s vyhlídkou jednotek uživatelů nepovažuji za smysluplné. Dokončeme akce v Čel.: protlak pod dráhou (nebo alternativní řešení), připojení členů v Husově a okolí, kde už roku leží mrtvé chráničky v zemi, oblast nových domů V Rybníčkách apod.

Kovak
  • 0

kovak

Reputace: 4

Příspěvekod efffe » úte 21. dub 2015 13:08:34

Já se obávám, že pro mě zdůvodnění také není dostatečné. Je zde schvalováno úplně něco jiného než bylo projednáváno na KI, na čemž jsme se docela shodli. Myslím že by měla proběhnout diskuze. Za mě největší problém vidím v našponovaném rozpočtu, kde na Toušeň bylo v plánu něco kolem 30000. Priorita byl podtlak a Husova. Tahle akce by trochu popřela to o čem jsme diskutovali a jak jsme to nastavili. Máte někdo odkaz na konečný rozpočet? Dostal jsem se jen na tenhle neupravený:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... a1kVzqR38/

Akci bych rád schválil, jelikož bude velká škoda nevyužití možnosti přípolože, jenže takových situací nás bude čekat ještě spoustu.
  • 0

efffe

Reputace: 7

Příspěvekod samson » úte 21. dub 2015 13:17:10

Dnes navíc přišel email od chlapíka z Toušeně jak to bude z rozsvícením položeného. Někdo mu slíbil brzké zprovoznění. Samotnému je mi líto nevyužít rozkopaných silnic, ale jak finančně, tak časově to vidím "problematické"
  • 0

Samson
samson

Reputace: 12

Příspěvekod turinsky » úte 21. dub 2015 21:26:12

efffe píše:Za mě největší problém vidím v našponovaném rozpočtu, kde na Toušeň bylo v plánu něco kolem 30000.

No, v tom rozpočtu je 300.000,- Kč na opravy a upgrade. To vychází z určité zkušenosti, ale co je ještě upgrade a kde začíná rozvoj nemáme jasně stanovené. Takže tady se případně dá něco přesouvat. Taky se můžeme k upgradům chovat podobně jako k rozvoji - když na to nemáme, tak prostě nemusíme všude honem dávat "ac" MIMO Ubiquiti. Stávající Mikrotik možná dá menší rychlost, ale
    a) je otázka, zda je to v daném bodě nutné,
    b) je otázka, co by v dané situaci stál upgrade Mikrotika,
    c) je otázka, zda je to v daném místě potřeba teď, zda by to nepočkalo do příštího roku
Tady jsme ve dvou nevýhodných pozicích
    - stavební činnost v jednotlivých ulicích probíhá rychle a příležitosti vůbec něco někam položit se nám zavírají
    - navnadili jsme místní, ti teď od nás očekávají aktivitu
Když se zdekujeme, tak na jednu stranu neutratíme, na druhou stranu se budeme těžko vracet.
  • 0

turinsky

Reputace: 26

Příspěvekod turinsky » úte 21. dub 2015 21:30:27

samson píše:Dnes navíc přišel email od chlapíka z Toušeně jak to bude z rozsvícením položeného.

Ten byl dost nepříjemný. Umíme vyjmenovat, co v daném místě chybí k tomu, abychom ty navnaděné zájemce mohli uspokojit? Tady nejspíš nezbude, než vyhrnout rukávy a dostat data k lidem nejspíš formou "Akce Z" (předpokládám, že se mezi námi najdou tací, kdo to ještě pamatuje).
  • 0

turinsky

Příspěvekod turinsky » stř 22. dub 2015 0:19:33

Filip píše:dříve normálně fungovalo, že se členové složili na AP, které czela.net odkoupil až později, a dokonce se ještě platil vstupní poplatek.

Vstupní poplatek a trvalou zálohu zrušila Valná hromada, už si nepamatuju kdy. Byla to tehdy největší bariéra v přihlašování členů (proč mám něco platit a ještě u toho něco dělat, když jinde mi to naservírují zadarmo až pod nos). Ve chvíli, kdy máme tak dobrou pověst, že zájemcům počáteční investice nevadí, přináší tyhle peníze možnost v dané lokalitě něco vybudovat. V okamžiku, kdy naopak my usilujeme o rozšíření členské základny, jsou pro nás vstupní investice přítěží.
Mezi optikou a wifi připojením vidím pár celkem významných rozdílů.
    - Wifi přijímač je něco, co má člen na své střeše, je to jeho majetek, nikdo to neohrožuje, namontování je snadné, případné odstranění taky. Optika naproti tomu je zakopaná ve veřejném prostranství, bez řádného projektu, povolení, zakreslení je to jednak předmět, který může kdykoli kdokoli legitimně poškodit při kopání čehokoli jiného, jednak je to černá stavba, jejíž odstranění není nikterak jednoduché.
    - Když wifi zařízení přestane vyhovovat, tak se celkem snadno demontuje, upgraduje, vymění. U optiky se nevhodná volba na začátku může stát vážnou překážkou v budoucnosti, a nemusí být vzdálená. Teď lamentujeme nad MM vlákny mezi kotelnami Na Stráni a Stankovského, které limitují přenosovou rychlost a nejdou vyměnit.
    - Odkup AP na střeše představuje zaplacení relativně malé sumy stávajícímu vlastníkovi. Odkup optiky v zemi znamená další administrativní úkony (předpokládám, že přítomnost vedení v zemi se ohlašuje na Katastr nemovitostí) a s tím spojené správní poplatky a čas.
    - K instalaci antény na střechu potřebuju šroubovák, klíč, v lepším případě záchranné prostředky. K zakopání optiky potřebuju povolení k výkopu, potažmo firmu s rypadlem. Pokud se se mnou jako běžným občanem bude bavit Stavební úřad, tak na to nemůžu spoléhat u stavebních firem.
Aktivitu členů u optiky vidím bohužel jen v dodaných "rukou" - pomoc s výkopy, pokládáním chrániček do hotových výkopů, možná i při zatahování vláken. Pořád je potřeba na počátku projekt, stavební řízení, při realizaci koordinátor, čili "stavební dozor", aby výsledek odpovídal projektu.

Filip píše:První bude mít uhrazených pár příspěvků z PHP, druhý bude mít uhrazených pár příspěvků tím, že je zaplatí napřed.

Tady ale nevidím ve výsledku velký rozdíl mezi stavem, kdy peníze vynaloží spolek hned nebo až potom. Když člen získá PHP a obratem je uplatní, tak to znamená, že o příslušnou dobu později začneme počítat návratnost investice, čili se začnou objevovat na účtu peníze, se kterými lze nakládat. Spolek nevynaloží peníze hned, ale taky se mu po rozsvícení nezačnou vracet do rozpočtu. Přitom náklady spojené s provozem již jsou.
Nevyčerpané PHP se promítnou do výdajové stánky rozpočtu, čili je to ve všech rozvahách a plánování výdaj, jen není spojený s pohybem peněz na účtu.
  • 0

turinsky

Příspěvekod samson » stř 22. dub 2015 7:57:41

turinsky píše:
samson píše:Dnes navíc přišel email od chlapíka z Toušeně jak to bude z rozsvícením položeného.

Ten byl dost nepříjemný. Umíme vyjmenovat, co v daném místě chybí k tomu, abychom ty navnaděné zájemce mohli uspokojit? Tady nejspíš nezbude, než vyhrnout rukávy a dostat data k lidem nejspíš formou "Akce Z" (předpokládám, že se mezi námi najdou tací, kdo to ještě pamatuje).

S kabeláží v Toušeni bylo myslím v plánu KI počítáno. Jde jen o to s tím začít (IMHO)
  • 0

Samson
samson

Příspěvekod Filip » stř 22. dub 2015 8:46:04

turinsky píše:Aktivitu členů u optiky vidím bohužel jen v dodaných "rukou" - pomoc s výkopy, pokládáním chrániček do hotových výkopů, možná i při zatahování vláken. Pořád je potřeba na počátku projekt, stavební řízení, při realizaci koordinátor, čili "stavební dozor", aby výsledek odpovídal projektu.

Nechtěl jsem se vracet ke vstupnímu poplatku. Ale nemyslím si, že musíme členům vždy vše naservírovat až pod nos. Pokud se někde rozhodujeme, jestli využít příležitost a kompletně to zainvestovat, nebo to nechat být, existuje podle mne ještě třetí možnost – jít do toho za spoluúčasti budoucích členů.

Vůbec jsem nechtěl, aby se to dělalo na černo. I v takovémhle případě by to měla organizovat czela, se stavebním úřadem a zhotovitelem by měla jednat také. Myslím, že aktivita členů nemusí být právě jen v dodaných rukou, ale že mohou pomoci i s investicí.

turinsky píše:Tady ale nevidím ve výsledku velký rozdíl mezi stavem, kdy peníze vynaloží spolek hned nebo až potom.

Rozdíl je v tom, že spolek ty peníze vynaloží až tehdy, když je zájemce členem. Nejsou to tedy peníze, u kterých nevíme jestli a kdy z nich budeme mít nějaký prospěch. Rozdíl oproti PHP je v tom, že u PHP doufáme, že si je všichni nevyberou hned teď.

turinsky píše:Spolek nevynaloží peníze hned, ale taky se mu po rozsvícení nezačnou vracet do rozpočtu. Přitom náklady spojené s provozem již jsou.

To je sice pravda, ale poměr těch nově připojených ku celému sdružení je malinký, takže by neměl být problém, aby ty průběžné náklady utáhly příspěvky ostatních. Myslím, že nejsme v situaci, kdy by 90 % všech nákladů byly náklady na provoz.

Dřívější postup byl takový, že jsme nějakou dobu spořili, a pak se za naspořené peníze dala udělat velká akce. Tím se naspořené peníze utratí a zase bude potřeba několik let spořit. To je nepříjemné například z toho důvodu, že bychom museli každou chvíli úplně překopat náš přístup (přesně tak, jak se to stalo na přelomu let 2014/2015 – ze stavu, kdy se občas na VH řešilo, co s penězma, jsme se během pár měsíců dostali do stavu, kdy se muselo řešit, co je fyzicky na účtu a odkládat i „drobné“ platby na dobu, až na to budou peníze). Rád bych našel nějaký způsob, jak investovat průběžně, aby to nebyla takováhle houpačka.
  • 0

Filip

Reputace: 13

Příspěvekod samson » stř 22. dub 2015 8:54:59

Filip píše:...............Rád bych našel nějaký způsob, jak investovat průběžně, aby to nebyla takováhle houpačka.

To je (IMHO) možné jen pokud je rezerva na účtu a dodržuje se rozpočet. Bohu(žel)dík se udělal Mochov, kde jsme do rezerv sáhli znatelně, takže by se zase rezerva měla vytvořit.
Ale vždy se může objevit výhodná přípolož a potřeba peníze utratit ... prostě občas tuto možnost musíme nechat utéct, abychom mohli s klidem investovat do naplánovaných akcí.

Pak jsou tu samozřejmě možnosti úvěrové, ale do to bych a) nešel já a za b) myslím ani banka (spolky nejsou brány jako spolehlivý dlužník :-)
  • 0

Samson
samson

PředchozíDalší

Zpět na Odložené