Síť pro internet věcí

Dlouhodobé projekty, myšlenky, vize ...

Síť pro internet věcí

Příspěvekod Filip » stř 13. dub 2016 8:31:18

Senzory Martina Malého: Nová síť Things.cz chce stavět na místních ISP

Se zajímavým nápadem přišla společnost Things s.r.o., která využila toho, že v ČR je velmi silná základna poskytovatelů připojení Wi-Fi, kdy v každém větším i menším městě je alespoň jeden provozovatel takové sítě. A především tito provozovatelé by snadno mohli rozšířit portfolio poskytovaných služeb právě o LPWAN síť Things.cz. Tato síť využívá rovněž standard LoRa, resp. LoRaWAN.

Síť by měla být nekomerční, ale bližší podrobnosti o fungování v tomto směru zatím nemám. Pravděpodobně půjde o model podobný různým WiFi XXX_FREE sdružením.

Pro nějaká měření by taková síť mohla být zajímavá. Otázka je, jaká hustota přístupových bodů musí být, jestli bychom třeba pokryli celé okolí jedním vysílačem v každé obci, kde jsme.
  • 0

Filip

Reputace: 13

Re: Síť pro internet věcí

Příspěvekod turinsky » pát 15. dub 2016 23:54:04

Filip píše:Otázka je, jaká hustota přístupových bodů musí být, jestli bychom třeba pokryli celé okolí jedním vysílačem v každé obci, kde jsme.

No, na frekvencích 868/433 MHz to podle mě až taková hitparáda nebude. U běžného outdoor teploměru či jiný senzor k meteostanici se udává dosah do 150, výjimečně 300 m při přímé viditelnosti. Co se týká výdrže, tak je jasné, že čím častěji se přenášejí data, tím dříve dojdou baterky. Mně přestávají ukazovat outdoor senzory s 2xAA/2xAAA články cca po roce. Jestli se nepletu, tak 868/433 MHz jsou vedle 2,4 GHz frekvence ZigBee sítí. Ty se dají stavět celkem rozsáhlé, ale sousední uzly se dávají taky max do 100 m. Pak jsou všelijaké domácí automatizace od ovládání žaluzií po chytré kohouty k topení - to všechno chodí na 433 MHz. Pokud by to mělo bůhvíjaký dosah, pak by se všechny tyhle prvky navzájem dost slušně rušily (i přes plovoucí dvanáctibitové kódy). Takže jeden sloup na x čidel přes celé Čelákovice asi ne...
  • 0

turinsky

Reputace: 26

Příspěvekod robo » pon 09. kvě 2016 13:47:19

Ahoj,
pracuji pro České Radiokomunikace a možná bych dokázal zajistit technologii LoRa pro využití v CZELANET:
https://www.lora-alliance.org/What-Is-LoRa/Technology

Aktuálně hledáme partnery, kteří nám umožní umístění technologii do jejich infrastruktury. Nevím, zda by byl zájem a zda bychom mohli pro ČRa zabezpečit:
- umístění antény a LoRa Gatewaye na střechu nějaké výškové budovy
- přístup LoRa Gatewaye k Internetu

Na oplátku by bylo možné:
- využít SW a HW infrastrukturu ČRa pro vlastní čidla CZELANET

Byl by zájem?

Robo M. z Jiřiny

P.S.
Marketingové info k LoRa lze najít např. zde:
http://www.prumysl.cz/internet-veci-pri ... n-pohodli/
  • 0

robo

Reputace: 1

Příspěvekod Filip » pon 09. kvě 2016 13:58:47

Ahoj, já si myslím, že bychom zájem měli. S umístěním zařízení a připojením do internetu vidím malý administrativní problém, který by ale snad šel vyřešit. Nemůžeme nečlenům poskytovat službu připojení do internetu, a smlouvy s majiteli domů jsou obvykle na umístění našich zařízení. Pokud by ČRa byly naším členem, nebyl by to problém, ale to asi není schůdné řešení. Další možnost je, že by LoRa Gateway byla spolku – pak ji samozřejmě můžeme připojit do internetu a jako naše zařízení nainstalovat na některý bod, kde máme naše technologie. To, že by LoRa Gateway byla „naše“, se samozřejmě dá realizovat různými způsoby, třeba zápůjčkou od ČRa.
  • 0

Filip

Příspěvekod kovak » pon 09. kvě 2016 23:31:06

Téma inetu věcí je velmi zajímavé, bo je perspektivní. Takže jsem určitě pro. Lidi to budou kupovat a hekři je budou vydírat, že jim vyplaví byt a nechají vybouchnout plynový kotel. Protože lidstvo se rádo hrne do záhuby, která je pohodlná a barevná a dotyková a po internetu.
.
Jen si nedovedu představit, že by se ČRa staly členem Czely. Když je členem Czely výrobce vodovodních trubek nebo zmrzliny, tak to ničemu nevadí, ale lídr trhu v přenosových soustavách? To je jako přijmout za člena klubu fandů malých automobilů celý koncern VW. Radši nějakou zápůjčku/symbolický pronájem zařízení od ČRa.
  • 0

kovak

Reputace: 4

Příspěvekod samson » úte 10. kvě 2016 9:41:57

kovak píše:Téma inetu věcí je velmi zajímavé, bo je perspektivní. Takže jsem určitě pro. Lidi to budou kupovat a hekři je budou vydírat, že jim vyplaví byt a nechají vybouchnout plynový kotel. Protože lidstvo se rádo hrne do záhuby, která je pohodlná a barevná a dotyková a po internetu.

:D :D

kovak píše:Jen si nedovedu představit, že by se ČRa staly členem Czely. Když je členem Czely výrobce vodovodních trubek nebo zmrzliny, tak to ničemu nevadí, ale lídr trhu v přenosových soustavách? To je jako přijmout za člena klubu fandů malých automobilů celý koncern VW. Radši nějakou zápůjčku/symbolický pronájem zařízení od ČRa.

Jo souhlas ... po technické stránce se mi to taky líbí ... pokud se tomu robo bude věnovat tak proč ne. Administrativně by to asi šlo jak píšeš. Zařízení by bylo v podstatě naše a na základě nějaké dohody o spolupráci by na tom mohly testovat i ČRa.
Ideálně ... pokud bychom do toho šli udělat nějaký workshop, abychom věděli co to a jak to je a pak se uvidí ...
  • 0

Samson
samson

Reputace: 12

Příspěvekod robo » úte 10. kvě 2016 12:11:15

Mám potvrzeno, že zapůjčení LoRa Gatewaye by bylo i pro ČRa administrativně přijatelné.

Pokusím se zorganizovat společný workshop s našimi produkťáky a techniky. Obrysy spolupráce máme, ale chci se jasně domluvit na tom, co kdo očekává od spolupráce. Optimálně to i následně formálně potvrdit (např. smlouva o spolupráci). Nerad bych pak nakonec vypadal jako snaživý pitomec :lol: :lol: :lol:

Kdo se chce zúčastnit workshopu? Kdy Vám to časově nejvíc vyhovuje?

Robo

P.S. Nedáme i nějakou přípravu v Čelákovicích?
  • 0

robo

Reputace: 1

Příspěvekod samson » úte 10. kvě 2016 12:59:24

robo píše:Obrysy spolupráce máme, ale chci se jasně domluvit na tom, co kdo očekává od spolupráce. Optimálně to i následně formálně potvrdit (např. smlouva o spolupráci). Nerad bych pak nakonec vypadal jako snaživý pitomec :lol: :lol: :lol:

Přesně tak ...
1) Pokud se bude uzavírat nějaká smlouva tak to musí jít přes radu. Filip to na mailistu rady řeší - tak uvidíme.
2) Možná jsem to napsal špatně ... workshopem jsem myslel právě posezení před rozhodnutím (přípravu) zda do toho půjdeme, kde by někdo vysvětlil jak to funguje technicky, administrativně, abychom věděli do čeho jdeme :-)
  • 0

Samson
samson

Příspěvekod Filip » úte 10. kvě 2016 13:57:18

Já bych o workshop zájem měl, pokud možno po pracovní době – v Praze cca po 15:00, v Čelákovicích po 16:00. Příprava v Čelákovicích je myslím předčasná – ten workshop by předpokládám měl být o tom, co od toho věcně nebo po technické stránce čekat. Teprve pak si asi můžeme sednout my a dát dohromady, co by to pro nás znamenalo, jak bychom to mohli udělat, co můžeme nabídnout a co bychom mohli využít.
  • 0

Filip

Příspěvekod samson » úte 10. kvě 2016 16:54:39

Filip píše:Já bych o workshop zájem měl, pokud možno po pracovní době – v Praze cca po 15:00, v Čelákovicích po 16:00. Příprava v Čelákovicích je myslím předčasná – ten workshop by předpokládám měl být o tom, co od toho věcně nebo po technické stránce čekat. Teprve pak si asi můžeme sednout my a dát dohromady, co by to pro nás znamenalo, jak bychom to mohli udělat, co můžeme nabídnout a co bychom mohli využít.

:D Myslíme to samé, jen to nazýváme každý jinak ....
  • 0

Samson
samson

Další

Zpět na Rozvoj