Síť pro internet věcí

Dlouhodobé projekty, myšlenky, vize ...

Re: Síť pro internet věcí

Příspěvekod samson » čtv 12. kvě 2016 11:40:41

majkl píše:......Klidně bych to bral tak, že se jede Filip poptat o co jde........

OK. Filip to zhodnotí a uvidíme. Pokud by byla možná změna termínu tak bych to stejně uvítal.
  • 0

Samson
samson

Reputace: 12

Schůzka s ČRa

Příspěvekod robo » čtv 12. kvě 2016 13:46:54

Ahoj,
poslal jsem Filipovi a Samsonovi základní popis technologie LoRa. Požádal jsem je, ať to distribují dál.

Předesílám, že nejsem obchodník v ČRa. Ani oblast IoT není v mé náplni práce.

Jsem dlouhodobý člen CZELANET, který aktuálně pracuje v ČRa. Protože se taky rád hraju s IoT, zdálo se mi zajímavé využít aktuální možnost otestovat LoRa technologii. Proto jsem tuto schůzku navrhl a následně zorganizoval.

Chápu, že se Vám to nemusí všem hodit. Na druhé straně jsem rád, že se kluci z ČRa chtěli o tom pobavit. Nedovedu si představit, že je hned na první schůzku přesvědčím na výjezd po pracovní době do Čelákovic.

Děkuji za pochopení
Robo
  • 0

robo

Reputace: 1

Re: Schůzka s ČRa

Příspěvekod samson » čtv 12. kvě 2016 14:35:59

robo píše:.........Protože se taky rád hraju s IoT, zdálo se mi zajímavé využít aktuální možnost otestovat LoRa technologii. Proto jsem tuto schůzku navrhl a následně zorganizoval........

Tohle je super ...

Pak jsi psal ještě toto:
robo píše:Aktuálně hledáme partnery, kteří nám umožní umístění technologii do jejich infrastruktury.

... tedy to beru tak, že i ČRa mají na něčem zájem.
  • 0

Samson
samson

Reputace: 12

Studijní materiály

Příspěvekod robo » pát 13. kvě 2016 11:06:00

Několik prezentací relevantních k IoT a LoRa:
https://events.economia.cz/16412-czech-iot-summit-2016

Robo
  • 0

robo

Reputace: 1

Adept na IoT

Příspěvekod turinsky » pát 05. srp 2016 23:48:01

Aby řeč úplně nestála. Dostala se ke mně tahle hračka od firmy, která je známá více skrze bluetooth handsfree do auta. Je to senzor k zapíchnutí do země k měření teploty/vlhkosti půdy/osvětlení/vodivosti. Firma k tomu přes web má databázi kytek, takže to přes aplikaci radí, kdy je kytku potřeba zalít, kdy přihnojit, přistínit ...

Má to jednu nevýhodu - komunikuje to přes bluetooth a apka je pro android a ios, což v praxi znamená, že aspoň jednou za čas se k tomu musí přijít s telefonem a nechat apku z toho stáhnout data, která následně skončí někde v cloudu, takže se na ně dá dívat i přes web. V mezičase mezi stahováním (třeba o dovolené) je apka "slepá".

Být to místo bluetooth připojené přes LoRa nebo cokoli jiného do IoT, tak mám přehled o kytce, i když jsem daleko ...
  • 0

turinsky

Reputace: 26

Příspěvekod kovak » pon 08. srp 2016 1:49:07

Milane, skvělý aprílový úlovek. Doplňuji: ten zázrak stojí 60 USD, což bude cena bez daně.
(https://us.store.parrot.com/en/flower-p ... ower_green)
Takže něco přes 1800 Kč /kus + doprava atd. Ke každé kytce dát něco za 1800 by v případě naší domácnosti stálo kolem 50 000. Za něco, co jen informuje, ale samo nezalívá ani nijak jinak nepomůže, je to úplně zadarmo. Mám dojem, že u fy Parrot se úplně zbláznili.

Už mi fakt v nabídkách hi-tech firem chybí jen indikátor, informující, na kolik standardizovaných vys.... ještě vystačí toaletní papír na ruličce. Proč věřit prostému analogovému úsudku, když mohu dostat digitálně, přes bezdrátovou komunikaci, internet a jistě úžasnou aplikaci na mobilu informaci, podepřenou znalostní databází. Na rozdíl od kytek by zájemce vystačil s jedním (2-3) kusem(-y) na domácnost, A TO BY SE VYPLATILO!
  • 0

kovak

Reputace: 4

Příspěvekod turinsky » pon 08. srp 2016 22:18:03

Neřeš 60 USD, mimochodem je to něco pod 1500, takže jsem právě ušetřil tři stovky. U značkové firmy si kupuješ i službu a know-how. V této chvíli je to pro mě gadget, který jsem dostal. Za dva roky může stát 20 USD, v podobě dílů pro DIY třeba 2 USD. Tady máš senzor samotné půdní vlhkosti po 56 ct. Technika se vyvíjí a komunita s ní (nebo taky obráceně). Mít 4 kousky na referenčních místech pole jahod a vědět, kdy půda přesychá nebo se naopak převlhčuje, můžeš optimalizovat zálivku (automatickou, samozřejmě), upravit zastínění, přihnojovat, když je opravdu potřeba, ... V důsledku snížit kazivost, spotřebu ochranných postřiků, zvýšit výnos, zvýšit kvalitu. Přitom si válet špeky u vody na Floridě ... Neřeš polemiku, jestli to na tom poli někdo ukradne.
Proč má chladnička, mraznička, žehlička, trouba regulátor, když se tam dá sáhnout a podle potřeby zapnout nebo vypnout kompresor/topení? Abych u toho nemusel stát, nepopálil se, nezasahoval do prostoru víc, než je nezbytně nutné, mohl si válet ty špeky u vody na Floridě. Kolik takový regulátor stojí a kolik mohl stát u prvního takového samočinného zařízení. Je ten poměr 1:100 nebo ještě větší?
Tahat všechna data dráty je občas nepraktické, wifi je nenažraná, Bluetooth má malý dosah. Už dávno se dělají zařízení s mnohem nižší spotřebou, před 13 roky vznikl standard IEEE 802.15.4 pro pomalé bezdrátové sítě na frekvencích 2,4 GHz, 868 MHz či 433 MHz (pro Evropu), na jeho základě vzniklo dost aplikací ať průmyslových nebo hobby od meteostanic přes ovládání vrat, rolet, žaluzií, zabezpečení objektů, monitorování procesů. Buď to používáš izolovaně nebo máš na konci udělátko, které data převede někam, kde se s nimi dá pracovat - vizualizace, trendování, analýza. Je jedno, jestli je to apka v mobilu nebo comp, co ta data dotazuje (nebo občas stáhne) a předá dál. Ale proč by tam ten mobil nebo comp měl být, když prvek té "nízkonákladové sítě" může data rovnou poslat, kam patří nebo naopak si stáhnout podklad pro svoji činnost? Protože se to tak vždycky dělalo?
  • 0

turinsky

Příspěvekod kovak » pon 08. srp 2016 23:21:39

Ahoj Milane, neber to osobně. Já se hrozím té debilizace lidstva, kdy se dobrovolně a mnohdy i nadšeně stává čím dál víc závislé na technice i tam, kde je to naprosto zbytečné. Tedy: nemám nic proti zalévacímu automatu, který sám, zcela lokálně pustí vodu na záhon, když je moc suchý. Ale mám zásadní námitky vůči všemu, kdy se někam do neznáma odesílají data i o banálních věcech, zcela dobře řešitelných lokálně. Teď jsem někde četl o "norském povinném ručení" - motoristé v Norsku si dobrovolně (nebo ?dobrovolně?) nechají namontovat do auta systém, který neustále vyhodnocuje způsob jízdy - zda překračují povolenou rychlost, jak často brzdí a jak moc zrychlují.... Krabička získaná data neustále melduje do ústředí a pojišťovna podle toho počítá výši povinného ručení pro daného řidiče. Ti lidé si vůbec neuvědomují (nebo je jim to jedno, což je ještě horší), že někdo někde bude ukládat každou jejich jízdu s přesností na metry. To je horší, než kdyby na zadním sedadle pořád vozili policajta s notesem.

Tak přesně proti tomuto pojetí techniky jsem. Automat, který hlídá kytky? Klidně. Automat, který hlídá moje kytky a hlásí jejich stav někam do cloudu? Za mě NIKDY (protože skomírající kytky jednoznačně signalizují, že dům/byt je opuštěný).

Celý internet věcí je dost ambivalentní téma. Ta technologie je zajímavá a určitě najde spoustu dobrých užití. Ale nesmí se stát oním policajtem na zadním sedadle.
  • 0

kovak

Příspěvekod kovak » pon 08. srp 2016 23:31:37

Ještě k té ceně:

Dnešní kurs dolaru - valuty prodej - osciluje kolem 25 Kč.
http://www.kurzy.cz/kursy-men/nejlepsi- ... cky-dolar/

Při dovozu ze zahraničí (zásilce) musíš zaplatit ještě české DPH a clo, je-li stanoveno. Tedy cena zařízení je nejméně:

60*25*1,21=1815, tedy řádově 1800 Kč. Jestli tam není clo.

Vím to od té doby, kdy si dcera kupovala na dálku z Japonska profesionální hudební nástroj. Na celnici nám vyměřili nejdřív clo, to přičetli v původní ceně přepočtené na Kč a na celou částku pak ještě narazili DPH. Protože clo je dle mého názoru forma daně za tu drzost, že nakupuješ v zahraničí, tak jsme vlastně platili i daň z daně.
  • 0

kovak

Semináře k IoT

Příspěvekod turinsky » ned 22. led 2017 23:34:50

Dostal se ke mně tenhle oběžník:

Zajímají vás novinky ze světa Internetu věcí? Máme pro vás pár akcí, kde se o internetu věcí můžete dozvědět více a kde nás v následujících pár týdnech můžete potkat.

Kde nás můžete potkat
V úterý 24.1.2017 budeme v Plzni na akci Kybernetická revoluce aneb Průmysl 4.0 v Praxi. Registrace na akci probíhá ZDE.

O týden později nás můžete potkat ve čtvrtek 2.2.2017 a to v krásných prostorech City Tower na IoT Platform Meetupu, kde si budete moci poslechnout přednášku o Watson IoT Platformě. Registrace na akci probíhá ZDE a pokud při registraci zadáte kód "IOT IBM" dostanete vývojový kit od firmy Wisol zdarma.

Poté 21.2.2017 se s námi můžete setkat v Hradci Králové na akci Kybernetická revoluce. Na tuto akci je možné se registrovat ZDE.

Těšíme se na Vás!
Tým Watson IoT CEE

Vašku, víš víc?
  • 0

turinsky

Předchozí

Zpět na Rozvoj