VaV - chytré spínače Sonoff

Dlouhodobé projekty, myšlenky, vize ...

VaV - chytré spínače Sonoff

Příspěvekod daman » pon 17. úno 2020 11:09:51

Ahoj,
abych si trochu odpočinul od sbíjení, pokročil jsem v hraní se Sonoff-em.

Pro ty, kdo neznají, Sonoff vyrábí takové základní / jednoduché elektrické spínače, ovládané přes wifi, případně i přes další vstupy. Takovým ikonickým produktem je chytrá zásuvka S26 https://www.chytrevypinace.cz/Sonoff-S26-d68.htm

Vše se ovládá přes aplikaci eWeLink, tedy přes cloud, člověk nemusí o sítích nic vědět ani nastavovat dst nat. Zásuvka komunikuje s cloudem a aplikace taky. Vzájemně se propojí v cloudu. Pro někoho výhoda, že se to zapne a jede, pro někoho nevýhoda a omezení. Až si pohraju dost, flashnu alternativní firmware a pojedu přes Tasmotu, ale o tom více jindy.

Poprvé jsem narazil při párování zásuvky do aplikace, kdy protokol počítá s jednoduchou topologií sítě a trochu zápasí s komplikacemi typu více wifin řízených capsmanem nebo duálních sítě 2GHz/5GHz. Protože zásuvka nemá žádný vstup, zadání správného ssid a hesla se děje z telefonu při párování, tudíž oba musí být na stejném 2Ghz AP, aby to prošlo. Kdybych se sonoffem živil, tak si udělám někde v garáži zvláštní AP jenom na tohle a půjde to zřejmě razdva, takhle jsem vždycky musel přesvědčit mobil přejít na 2GHz atd. ale jednou za čas to asi nevadí. Jakmile se zásuvka napáruje a začne sama komunikovat přes wifi ven, už se to víc neřeší.

Podruhé jsem narazil u jiného produktu při registraci 433MHz tlačítka. Párování nebo i pře-párování do wifi totiž udělá podržením resetu po dobu 5s, registrace tlačítka podržením 3s a než si zvyknete, místo registrace tlačítka si odpárujete produkt s aplikace. Tohle mohli vyřešit lépe. V návodu je tedy registrace tlačítka zmáčknutím resetu 2x rychle po sobě, to mi ale nedělalo nic, přestože mám aktuální aplikace i firmware.

A potřetí jsem narazil, když jsem chtěl naprogramovat triviální úlohu. Od 8h ráno do 20h večer sepni každou hodinu na 5 minut čerpadlo. Aplikace umí něco dělat od X do Y hodin a umí taky na X minut sepnout, ale neumí podmínky řetězit. No LOL. Na fóru distributora jsem našel workaround, radící si koupit dva spínače, v jednom naprogramovat od-do a v druhém cyklování a dát je do série. Tohle řešení asi ee.

Pokračování příště.
  • 1

daman

Reputace: 117

Re: VaV - chytré spínače Sonoff

Příspěvekod PataMat » čtv 20. úno 2020 15:54:57

Ahoj Damane,
já loni řešil něco podobného. Už i k nám do Mochova dorazil Internet, byť váš kabel ještě musí ujít kus cesty, aby se dal prosvítit až k nám na Sluneční zahrady.
Řešil jsem elektrické venkovní rolety na střešní okna a jejich komfortní obsluhu. Narazil jsem na Somfy - dobrý, ale drahý. Ovšem homo iners ve mně vzbudil touhu gaučinku a pořídil jsem si to.
Sice na svých stránkách proklamují možnost propojení dalších zařízení na 433MHz, ale chyba lávky. Pokud si k tomu člověk nepořídí jejich zařízení, je nahraný. Takže např. garážová vrata, která na této frekvenci fungují, napojit nejde, pokud si od nich nekoupím krabičku, která propojí jejich zařízení s ovládáním vrat.
Takže občas musím z gauče vstát a zmáčknout čudlík/vypínač/ovladač umístěný jinde, než u gauče.
  • 0

PataMat

Reputace: 0

Zpět na Rozvoj