Přebytek spotřebitele

Jen tak o životě

Přebytek spotřebitele

Příspěvekod tencl » čtv 11. říj 2012 8:09:03

Včera jsem se vyskytl u knihy mikroekonomie a uvědomil jsem si, že tento pojem je jedním z dalších rozdílů czela.netu od dnes panující firemní kultury. Každý rok platícího člena neznamená amortizaci/odpisy prvotní investice jako u firmy, ale jde o finance na zvyšování rychlosti společné sítě. při investici nehledíme na rentabilitu akktiv, nebudeme koukat na to, jak je kde co staré, ale kde je síť k počtu členů nejpomalejší.

Nejsme také firma, abychom dávali ceny dle naditosti peněženky členů. V czela.netu dostává člen plný "přebytek spotřebitele", a to trvale ! U telekomunikačních firem jsou ceny běžné vysoké a kdo na ně nemá a investuje proto nuceně svůj čas do shánění levnějších nabídek, ten díky slevovým a jiným "akcím" včetně firemních a dalších cílených cen získá od stejného dodavatele levnější ceny. Výsledkem je, že každý platí, kolik unese, ne tedy jedna cena pro všechny, neboli přebytek spotřebitele skoro celý jde firmě. Za tak rychlý internet jako je v czela.netu kdo je ochoten platit třeba 600 měsíčně u běžné firmy, ten stejně má členský příspěvek u nás na 350 jako ten, co by víc nedal nebo neměl. A ten, kdo by chtěl platit jen 350, a byl ochoten si snížit rychlost, tak přebytek spotřebitele získává v té vyšší rychlosti.
  • 0

tencl
 
Příspěvky: 6221
Registrován: sob 16. lis 2013 16:02:18
Reputace: 101

Re: Přebytek spotřebitele

Příspěvekod kovak » ned 15. zář 2013 1:32:21

Abych to řekl slovy poloborgské členky posádky StarTrek Voyageru "Sedmé z devíti":

definuj prosím "Přebytek spotřebitele"

Já elektrikář z dob, kdy se sdělovací (oblbovací) prostředky oháněly slovy typu "chozrasčot", netuším, co tento zřetelný výtvor Google-překladače má v dnešní ekonomovědě znamenat.


S borgským pozdravem "Odpor nemá smysl, budete asimilováni!"
KOVAK
  • 0

kovak
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon 29. črc 2013 21:18:17
Reputace: 4

2xRe: Přebytek spotřebitele

Příspěvekod tencl » ned 15. zář 2013 1:40:41

KOVAK napsal(a):
definuj prosím "Přebytek spotřebitele"


hezkyyy, po takové době...To jsem se zrovna zaobíral mikroekonomií :-D

Přebytek spotřebitele je výhoda, kterou inkasuje spotřebitel, když za dané zboží prodávající chce jednu cenu od všech spotřebitelů. Moderní je bohužel vystřelit ceníkovou cenu do oblak, kterou v reálu málokdo platí, a přes různé slevy nacházet maximum, co kdo je ještě ochoten zaplatit - viz úhrady za mobily nebo prodeje drahých switchů. Přebytek spotřebitele tak inkasuje operátor či dodavatel, ne spotřebitel. Naproti tomu přístup do sítě czela.netu stojí 350/měsíc, a ti, kteří by byli ochotní hradit víc, platí také jen 350 a rozdíl si členové nechají. My přebytek spotřebitele tak necháváme našim členům a přijde mi to tak správně.

Pojem je vysvětlený "zde":http://www.ius-wiki.eu/tnh/pfuk/tnh/zkouska/otazka-70


příspěvek upravil dan_tencl: 15.09.2013 01:45:44
  • 0

tencl
 
Příspěvky: 6221
Registrován: sob 16. lis 2013 16:02:18
Reputace: 101

3xRe: Přebytek spotřebitele

Příspěvekod kovak » úte 17. zář 2013 1:22:01

Taky mám dojem, že čímdáltímvíc firem se vzdaluje evropské kultuře a vrací nás na orientální trh. Tedy "trhni na zákazníkovi, co zákazník neusmlouvá". A mám silný dojem, že na náš telekomunikační trh to smlouvání vnesla ona kyslíkovo-bublinková firma ze Španělska - jak příznačné, však tam až do středověku panovali Arabové (Maurové), pro které je smlouvání společenskou povinností.
  • 0

kovak
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon 29. črc 2013 21:18:17
Reputace: 4

4xRe: Přebytek spotřebitele

Příspěvekod tencl » úte 17. zář 2013 12:28:08

To máš pravdu, arabský fenomén cen sjednávaných se dnes prosazuje v konkurenci s německým fenoménem cen pevných. Nutno říci, že pevné ceny jsou křesťanské a souvisí s podřízením sebe společnosti, zatímco přirozenost lidská (u člověka společenské úrovně) je "trhni co můžeš". Příčina podle mne ale leží v přirozeném vývoji mířícím od společnosti k individualitě a od pořádku ke svobodě - vše se atomizuje, individualizuje, dělají se nabídky obsahově na míru, a jako součást individuální nabídky je i individuální cena. Mimochodem my stojíme sice mimo tento trend, ale některé freenety ne - mají dceřinku, a těm co jsou ochotni platit víc, dávají služby na míru a tyto služby pak fakturují za vyšší cenu. Důvod, proč tudy nejdeme je jasný - jsme spolek a ne firma. Aby lidi v občanském sdružení bavilo pro síť něco dělat, musí být práce víc zábavou a volbou, než povinností a příkazem. Nejde nám o maximalizaci zisku, ale o kvalitu plošně omezené sítě (dojezdovou vzdáleností do hospody). Vcelku záměrně jsem kdysi chtěl, abychom byli závislí jen na našich členech, na každém stejně, tedy ne na dotacích a ne na solventních uživatelích sítě. Počet členů nás sice zajímá, ale jen jako naplnění dnešního volání členů po lepší síti.

Z toho všeho je jasné, proč přebytek spotřebitele záměrně necháváme svým členům, i když to je z pohledu dnešní ekonomie pohrdání finančními zdroji.

příspěvek upravil dan_tencl: 17.09.2013 12:34:35
  • 0

tencl
 
Příspěvky: 6221
Registrován: sob 16. lis 2013 16:02:18
Reputace: 101

5xRe: Přebytek spotřebitele

Příspěvekod daman » úte 17. zář 2013 13:18:25

Hluboké ekonomicko-filozofické úvahy bych na fóru czela.netu nečekal :-) Jen tak dál, dobře se to čte.
  • 0

daman
 
Příspěvky: 693
Registrován: sob 16. lis 2013 16:02:18
Reputace: 97

6xRe: Přebytek spotřebitele

Příspěvekod kovak » stř 18. zář 2013 0:31:08

To víš, s rychlým internetem a v teploučku se nám dobře filosofuje..


Kulturní vlivy jsou určitě silné a mají zajímavé důsledky. Už vícekrát jsem někde četl, že čínští výrobci mají kupodivu pevné ceny, o kterých se nehodlají bavit, a dokonce neznají ani množstevní slevu. Kup si rádio jedno nebo 1000ks, cena za kus bude furt stejná. Nevíte někdo, jestli je to pravda?

Udivuje mě, že se v dnešním světě prosazuje znovu orientální model smlouvání, když právě islámský ekonomický model vedl k úpadku Středního východu od bohatých říší k dnešnímu stavu lepších hadrářů (kdo nemá ropu, nemá nic). Islám povoluje smlouvání, ale zakazuje ÚROK. Věřitel nemá nárok na odměnu za to, že někomu půjčil peníze, naopak se musí podílet i na ztrátách dlužníka. Není pak nic lehčího, než si půjčit peníze a buďto vydělat a vrátit právě jen půjčku, nebo zkrachovat a nevrátit nic (skoro nic).

I staří židé a ranní křesťané měli úrok zakázaný, ale pak si to židé nějak rozmysleli a začali provozovat bankovnictví s úrokem. Křesťané přestali úrok považovat za smrtelný hřích až někdy v 16.století. I pak se ale rozlišoval úrok morální a nemorální - lichva.

Hospodářský model, kdy věřitel má nárok na vrácení celé částky+úroku a nemusí ho zajímat, jak dlužník ve svém podnikání uspěl, je možná hlavním tajemstvím bouřlivého ekonomického rozvoje evropské ekonomiky od dob průmyslové revoluce. Prostě kdo ví, že musí v každém případě půjčku vrátit i s úrokem, tak se snaží mnohem víc. A když věřitel ví, že své prachy skoro určitě dostane zpět, tak půjčuje ochotněji.

Jak to, že teda v Arábii a jiných muslimských zemích existují banky? Jednak opravdu místních je málo (tak jako u nás) a dvak Alláha osírají tak, že sice nedefinují úrok, ale mají různé poplatky. Nejlépe takové, že dlužníkovi už na začátku nedají celou částku, ale jen zbytek po stržení poplatků.

To se velice zalíbilo i našim lichvářům a bankám, takže jim jak blbci platíme úroky i poplatky.

Ostatně víte, jaký je rozdíl mezi bankou a lichvářem? Že některý lichvář půjčuje peníze za míň, než některé naše banky. Před pár lety (2009)byl v parlamentu návrh na stanovení určitého procenta, které rozliší lichvu od běžné půjčky. Navrhováno bylo RSPN 20 %. Přestože většina veřejnosti i jednotlivých poslanců byla nakloněna přijetí takového zákona, nakonec ho vláda do parlamentu vůbec neposlala. To naše největší banky zalobovaly. Stačí se podívat na úročení kreditek, kontokorentů atd.

----
A jaký máte názor na rozpínání Vesmíru?

příspěvek upravil KOVAK: 18.09.2013 00:31:31
  • 0

kovak
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon 29. črc 2013 21:18:17
Reputace: 4

7xRe: Přebytek spotřebitele

Příspěvekod tencl » stř 18. zář 2013 11:03:42

Odpovědí, proč se smlouvané ceny u nás šíří je ekonomie, právě pojem "přebytek spotřebitele", nejde o souvislost s islámem. Úrok mimochodem v islámu je, ale nejmenuje se tak.

A důvodů proč západní civilizace byla technicky úspěšnější je víc. Původně to bylo v dobrovolném odevzdání větší části svého života na oltář společnosti - společnost byla minulá skoro dvě tisíciletí vyšší hodnotou než jedinec. Dluhová pobídka se vyvinula až když ta dobrovolnost mizela, jako nástroj umožňující neviditelnopu rukou trhu zapojit i ty, kteří pro společnost nebyli sebe ochotni odevzdat, ale pro své peníze ano. Po náboženské reformaci hierarchicky uspořádaná společnost založená na poslušnosti a rodina pojatá jako ekonomická a politická jednotka ani neumožňovala hledat vlastní spokojenost jinak než prací. Takže důvodem proč islám nedosáhl toho tolik v náboženských dobách jako západní křesťanství je protestantismus. To, co zažíváme dnes je doběh všeho z historie, včetně dluhové pobídky.příspěvek upravil dan_tencl: 18.09.2013 11:04:42
  • 0

tencl
 
Příspěvky: 6221
Registrován: sob 16. lis 2013 16:02:18
Reputace: 101


Zpět na Klubovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron
Reputation System ©'