Jak dál s placenými službami ?

Jen tak o životě

Jak dál s placenými službami ?

Příspěvekod tencl » ned 05. říj 2008 11:26:27

Máme problém telefonie, kde jsme se neshodli, a na obzoru kabelovou televizi, kde bude volitelně x tv kanálů v cenách kolem 15,-Kč za kanál.

Jak řešit takové placené služby, aby nešlo o podnikání a stále jsme se skládali jako zahrádkáři - někdo na zájezd na Zahradu Čech a někdo na kapry v rybníce ?

Stav - czela moc nechce financovat aktivity jen části členů.

**VARIANTA 1 : "Přes czelu"** Nejlepší je, když lidi skládají své členské příspěvky do czely, a jak bude postupovat optická síť, tak by se část příspěvků přesouvala ve výdajích v paušálních platbách do placených služeb - neplatil by se tolik rozvoj sítě, ale více kabelovka a telefonie. Cílově člen složí členský příspěvek, 50 půjde na net, 50 na provoz, 50 na opravy a zbytek na služby volené členem, to je 200 měsíčně. K tomu si člen mimořádným příspěvkem doplatí to, co by nepokryl společný základ určený radou, u televize odhaduji to, co bude nad 5 placených programů, u telefonie vše nad společný paušál. Tohle byla moje původní vize.

**VARIANTA 2 : "Dceřinné sdružení"** (jak zaznělo na valné)
+ o financích rozhodují jen ti, koho se týkají
+ případné problémy z hlediska podnikání neohrožují czelu jako takovou
+ jsou možné individuální členské příspěvky na cokoliv - třeba na herní server, meteostanici, nebo na kus sítě nebo server, co czela nehradí a dosud to šlo mimo účet czely.
+ je přidruženým členem NFX (přijme-li to NFX navalné v prosinci)

Je možné založit občanské sdružení Malá czela (to je možný název, ale je to jedno jaký), které se bude zaobirat jednotlivymi placenymi sluzbami pro část členů a czele zůstane správa a budování sítě pro všechny členy. Jak financovat placené služby ? Czela pošle do Malé czely hromadně jednou měsíčně stanovenou částku za člena Malé czely a k tomu by si členové Malé czely hradili své členské příspěvky do Malé czely přímo, což je ono skládání se na společnou službu (co si členové složí, to odejde, žádný zisk). Člen si zatrhne v netadminu políčko "Malá czela" podobně jako je dnes "email", aby bylo jasné, kolik se má z czely poslat. Dokud nezazní jinak, tak lze dnes použít částku určenou na pakety, tj. 400 ročně na člena. Valná hromada nebo rada může částku zvýšit, aby Malá czela dokázala hradit i hardware, ne jen provoz (odhadem považuji za přiměřené 100/měsíc/člena).

Malá czela by byla clenem czely a naopak, aby byly mozne vzajemne clenske prispevky. Malá czela by byla přidruženým členem NFX (tj. bez konektivity, czela hradí příspěvky nfx i Malé czele), a zde by byla členem pracovních skupin iptv a voip místo czely. V Malé czele by byly služby, účet u M-bank, příspěvky libovolné. Malá czela by rozhodovala hlasy členů, přihlášených do dané aktivity, podobně jako to je zařízené v NFX - sama pracovní skupina si určuje členské příspěvky a rozhoduje o nich, jen podpisy smluv schvaluje valná hromada NFX. Jak si rozhodnou členové skupiny VOIP v Malé czele, tak bude - buď paušál a nadplatek, nebo bez paušálu. Ale nerozhodují o tom ti, kteří to v Malé czele nefinancují. Převedl bych sem nevybrané hodiny, kdo bude chtít, které se tak dají použít na telefonii a hardware se službou spojený (VOIP server).

Na nejbližší valné lze rozhodnout, kterou variantu použít - zda oddělit od czely nebo do czely zahrnout. Jestliže oddělit, pak sem napíšu návrh stanov Malé czely se stanovami podobnými NFX, jestliže zahrnout, pak telefonii a posléze televizi zaveďte jako součást czely.

příspěvek upravil dan_tencl: 05.10.2008 12:11:39
  • 0

tencl
 
Příspěvky: 6221
Registrován: sob 16. lis 2013 16:02:18
Reputace: 101

Re: Jak dál s placenými službami ?

Příspěvekod tencl » ned 05. říj 2008 12:17:51

Abyste si nestěžovali, že to je dlouhé a o moc kroků napřed, a že to rozebírá mnoho detailů a důsledků, tak jediná otázka je ***"Oddělit placené služby a nesíťové aktivity od výstavby a správy sítě, nebo je v czele ponechat ?"***
  • 0

tencl
 
Příspěvky: 6221
Registrován: sob 16. lis 2013 16:02:18
Reputace: 101

2xRe: Jak dál s placenými službami ?

Příspěvekod samson » ned 05. říj 2008 13:24:50

dan_tencl napsal(a):
Abyste si nestěžovali, že to je dlouhé a o moc kroků napřed, a že to rozebírá mnoho detailů a důsledků, tak jediná otázka je ***"Oddělit placené služby a nesíťové aktivity od výstavby a správy sítě, nebo je v czele ponechat ?"***


Oddělit:
- placené služby - **ANO**
- nesíťové aktivity - **NE** (nevím co tím myslíš ? Nesíťové aktivity jsou standartně financovány sdružením nebo členy (přes pakety)

Stejně to bylo dlouhé.
- Ne-li dlouhé pak jednosměrně a příliš "hotově" navržené řešení.
- S něčím mohu souhlasit, s něčím ne ... ve výsledku zase může být nas..ý Dan, že jeho nápad není přijat v celkové "kráse".

Czela.net prostě podpoří všechny aktivity, ale takovým způsobem, aby to opravdu bylo pro všechny.
- **Telefonie**
Zde financujeme telefonní server, měli bychom zajistit přednost telefonních paketů v celé síti (na všech routerech)

Nemůžeme ale jednoduchým způsobobem zprostředkovat opravdu placenou službu jen několika členům.

Možný nenásilný směr vývoje naší telefonie jsem nastínil už několikrát (třeba zde: http://www.czela.net/forum/showthread.php?threadid=339&postid=43068#43068) ... nemyslím si, že nyní nutně potřebujeme tento problém řešit.

Pokud jsi jiného názoru tak to dokaž ... udělej anketu, zjisti zájem abychom věděli kolik členů o to má zájem ... (registrovaných je zatím okolo jednoho procenta)

- **Kabelovka**

Co to je ? Vysvětli ... opět služba? Budeme si moci koupit kanály, které se přes czela.net pojedou v síti ? Jak se budou distribuovat jednotlivé kanály k jednotlivým lidem ? Nebo to bude balík ?

Opět spousta neznámých na to , abycchom řešili nyní "dceřiné sdružení"

- **Dceřině sdružení**

Spíše to vidím na podnikatelský subjekt, který bude pro czela.net provozovat zprostředkování nákupu služeb.

Czela.net tomuto subjektu může platit např. za rozúčtování plateb za telefonii pro jednotlivé členy nebo za nakoupené televizní kanály.

Postupně se to může vyvinout třeba v kompletní servisní organizaci.

příspěvek upravil Samson: 05.10.2008 13:26:36
  • 0

Samson
Uživatelský avatar
samson
 
Příspěvky: 5797
Registrován: úte 30. črc 2013 8:06:31
Reputace: 12

3xRe: Jak dál s placenými službami ?

Příspěvekod tencl » ned 05. říj 2008 13:46:11

Jestli oddělit, pak forma podnikatelská je možná, ale bezziskový režim sdružení (skládáme se na to či ono) mi přijde lepší. Celé to je o tom, že si danou oblast spravují ti, co mají na ní zájem, zatímco podnikatelský subjekt nastavuje ceny tak, aby dosáhl co největšího možného zisku v závislosti na konkurenci a alternativních možnostech zákazníka. Nic proti zisku, je to možná alternativa.

Nesíťové aktivity jdou většinou mimo účet czely, pakety se neujaly. Občas se schválí nějaká nárazová akce, ale vždy kolem toho je větší diskuse, zda to má czela hradit nebo ne, když to není pro všechny.

Telefonie - ne, není nutné to řešit, je možné to nechat u ledu, nic to nežere. Jakmile ale to dáš do podnikatelského rozměru, není rozdíl oproti jiným držitelům licence ve vizi nebo v metodách či nákladech, proč to pak dělat ?

Kabelovka - v NFX to trčí na podání žádosti o licenci převzatého vysílání, ale systém by měl fungovat tak, že budou existovat členem volitelné programy nebo balíčky (dané smlouvami s poskytovateli práv, kde ti často prodají často atraktivní A smíchané s nezajímavým B. Dnes jsou povinností set top boxy. Podle počtu lidí, co se k odběru přihlásí, vyjdou platby do NFX a odtud k poskytovatelům. Základ je zdarma - to je to, co je šířené povinně, tedy česká televize, nova, prima a regionální televize v daném místě.

Základní otázka není předpřipravená - zda oddělit věci, kde se skládá část členů czely do jiného subjektu nebo ne. Jen jsem detailně promyslel, jak by to mohlo v praxi vypadat u varianty sdružení, zda taková myšlenka je realistická nebo není. Tyhle detaily možno teď pominout.
  • 0

tencl
 
Příspěvky: 6221
Registrován: sob 16. lis 2013 16:02:18
Reputace: 101

4xRe: Jak dál s placenými službami ?

Příspěvekod samson » ned 05. říj 2008 14:35:00

> dan_tencl napsal(a): Jestli oddělit, pak forma podnikatelská je možná, ale bezziskový režim sdružení (skládáme se na to či ono) mi přijde lepší. Celé to je o tom, že si danou oblast spravují ti, co mají na ní zájem, zatímco podnikatelský subjekt nastavuje ceny tak, aby dosáhl co největšího možného zisku v závislosti na konkurenci a alternativních možnostech zákazníka. Nic proti zisku, je to možná alternativa.

Nešlo by o zisk ... šlo by o zastřešení plateb od členů směrem do nfx či k VoIP providerovi !!! Czela by tuto službu zaplatila, aby všichni členi (co o to projeví zájem) měli možnost telefonii využívat.

> Nesíťové aktivity jdou většinou mimo účet czely, pakety se neujaly. Občas se schválí nějaká nárazová akce, ale vždy kolem toho je větší diskuse, zda to má czela hradit nebo ne, když to není pro všechny.

**Nesíťové aktivity jdou hlavně z účtu czely** protože se pakety neujaly. Občas, když někdo zorganizuje akci, tak vždy bez problémů proběhne ...

> Telefonie - ne, není nutné to řešit, je možné to nechat u ledu, nic to nežere. Jakmile ale to dáš do podnikatelského rozměru, není rozdíl oproti jiným držitelům licence ve vizi nebo v metodách či nákladech, proč to pak dělat ?

Asi nečteš ... nechci to dát do podnikatelského rámce ... jen to jím zastřešit viz výše ... a nadále pokračovat v projektu telefonie po NFX czela zdarma ... to je jedna z hlavních výhod než členi pochopí výhody telefonie atd ...

> Kabelovka - v NFX to trčí na podání žádosti o licenci převzatého vysílání, ale systém by měl fungovat tak, že budou existovat členem volitelné programy nebo balíčky (dané smlouvami s poskytovateli práv, kde ti často prodají často atraktivní A smíchané s nezajímavým B. Dnes jsou povinností set top boxy. Podle počtu lidí, co se k odběru přihlásí, vyjdou platby do NFX a odtud k poskytovatelům. Základ je zdarma - to je to, co je šířené povinně, tedy česká televize, nova, prima a regionální televize v daném místě.

OK. Pak bych jako czela.net koupil balík programů a nacpal bych do sítě k použití všem členům .. Neznám podmínky, třeba to tak jednoduše nejde, ale pokud ne, pak bych to opět zastřešil jako telefonii ...

> Základní otázka není předpřipravená - zda oddělit věci, kde se skládá část členů czely do jiného subjektu nebo ne. Jen jsem detailně promyslel, jak by to mohlo v praxi vypadat u varianty sdružení, zda taková myšlenka je realistická nebo není. Tyhle detaily možno teď pominout.

Základní otázku jsi vypíchnul ... tedy je připravená a i VH to tak vlastně viděla. **Oddělit správu služeb, kterou využívá menšina členů a je složité zůstat při jejich placení v mantinelech OS a neziskovky mimo czela.net.**

Jakmile do toho budeš motat skládání členů na služby tak bude muset na každou službu být jedno sdružení jehož členi si to budou účtovat a sbírat.

Proč ne. Kdo chce telefonii ať založí sdružení nebo něco takového ... udělá si podle toho stanovy atd ....příspěvek upravil Samson: 05.10.2008 14:38:52
  • 0

Samson
Uživatelský avatar
samson
 
Příspěvky: 5797
Registrován: úte 30. črc 2013 8:06:31
Reputace: 12

5xRe: Jak dál s placenými službami ?

Příspěvekod tencl » ned 05. říj 2008 14:44:43

Samson napsal(a):
...Jakmile do toho budeš motat skládání členů na služby tak bude muset na každou službu být jedno sdružení jehož členi si to budou účtovat a sbírat.

Proč ne. Kdo chce telefonii ať založí sdružení nebo něco takového ... udělá si podle toho stanovy atd ....

příspěvek upravil Samson: 05.10.2008 14:35:43


Nebude muset být x sdružení. Například v NFX je to udělané jinak - každý člen se účastní té pracovní skupiny, které se účastnit chce a členské příspěvky má každý jiné i v dané skupině, natož do celého NFX. Není povinnost být členem všech skupin, člen si v Malé czele vybere, co ho zajímá, vše pod jednou střechou.

Ad kabelovka - platí se za uživatele, kdyby to bylo na všechny členy czely, tak to je řekněme 15Kč x počet členů 1000 * 30 počet programů (něco stojí třeba 8Kč, něco 20) měsíčně. A to neufinancujeme, takže to bude také výběrové - nějaký společný základ a kdo bude chtít nad to, připlatí si.

Ano, je možné založit takové sdružení, ale je třeba, aby rada předem řekla, že to tak může být - raději, než by to bylo součástí sdružení.
  • 0

tencl
 
Příspěvky: 6221
Registrován: sob 16. lis 2013 16:02:18
Reputace: 101

6xRe: Jak dál s placenými službami ?

Příspěvekod naj.satah » ned 05. říj 2008 17:08:07

Nepripada mi moudre stepit prispevky od clenu jen proto ze mensinova cast chce nejake dalsi super veci.

Jit cestou dcerineho sdruzeni nebo jakehokoliv jineho subjektu ktery bude specializovany na sluzby clenum mi pripada jako schudna cesta.
a) prihlasit se do "male czely" asi nepujde tak lehce jako zaskrtnout neco v netadminu, je stale nepodstatne clenu co v netadminu nikdy nebyli
b) platby pausalem jsou nerealne, u televize za balicky jo ale u telefonie ne protoze
- televize ma jen stream k tobe ktery ti je kdispozici 24h dene
- u telefonie je to o dost slozitejsi, jsou zde propojovaci poplatky uctovane za cas straveny telefonovanim, uz vidim ze nekdo protelefonuje 5000Kc a dalsi sotva 200Kc
c) u internetu je to jednoduche, je jedna pripojka aktivni 24/7 a to ze jeden clovek ji vyuziva vic nez druhy je neco trosku jineho

příspěvek upravil Naj Satah: 05.10.2008 17:08:36
  • 0

Ať je Únor nebo Leden, Naj Satah je jenom jeden.
Uživatelský avatar
naj.satah
 
Příspěvky: 1367
Registrován: pon 29. črc 2013 22:07:09
Reputace: 8

6xRe: Jak dál s placenými službami ?

Příspěvekod samson » ned 05. říj 2008 17:08:40

> dan_tencl napsal(a): Nebude muset být x sdružení. Například v NFX je to udělané jinak - každý člen se účastní té pracovní skupiny, které se účastnit chce a členské příspěvky má každý jiné i v dané skupině, natož do celého NFX. Není povinnost být členem všech skupin, člen si v Malé czele vybere, co ho zajímá, vše pod jednou střechou.

To by so mohly skupiny založit i v našem sdružení ... to mě přijde divné ... pracovní skupina je por sdružení a ne pro členy jako osoby ... to motáš jabka s hruškama

> Ad kabelovka - platí se za uživatele, kdyby to bylo na všechny členy czely, tak to je řekněme 15Kč x počet členů 1000 * 30 počet programů (něco stojí třeba 8Kč, něco 20) měsíčně. A to neufinancujeme, takže to bude také výběrové - nějaký společný základ a kdo bude chtít nad to, připlatí si.

nepotřebujeme 30 programů ... na to nikdo nekouká ... v rámci czela.netu bych koupil třeba 5 programů pokud by to šlo aq o tom by se už dalo přemýšlet ...

> Ano, je možné založit takové sdružení, ale je třeba, aby rada předem řekla, že to tak může být - raději, než by to bylo součástí sdružení.

Viz výše ... a k tomu ... než překopávat stanovy, finanční řád apod ... tak jsem všema 10 a myslím (podle předchozích jednání) že i celá rada pro oddělení těchto služeb.
  • 0

Samson
Uživatelský avatar
samson
 
Příspěvky: 5797
Registrován: úte 30. črc 2013 8:06:31
Reputace: 12

7xRe: Jak dál s placenými službami ?

Příspěvekod tencl » ned 05. říj 2008 19:13:39

Samson napsal(a):
To by so mohly skupiny založit i v našem sdružení ... to mě přijde divné ... pracovní skupina je por sdružení a ne pro členy jako osoby ... to motáš jabka s hruškama


Mohly, když by třeba bylo v czele možné, aby si skládaly samy finance na svůj účel a samy pak o nich rozhodovaly. Jestli telefonie bude mít každý jinou cifru podle provolaných částek, pak musí mít příspěvky každý jiné. Nejde-li to v czele, musí se to udělat jinudy.


nepotřebujeme 30 programů ... na to nikdo nekouká ... v rámci czela.netu bych koupil třeba 5 programů pokud by to šlo aq o tom by se už dalo přemýšlet ...


Je to stejné jako u telefonie. Někomu stačí základní nabídka, jak jsi popsal na webu, někomu ne.


Viz výše ... a k tomu ... než překopávat stanovy, finanční řád apod ... tak jsem všema 10 a myslím (podle předchozích jednání) že i celá rada pro oddělení těchto služeb.


Ok, počkám na stanovisko rady.

příspěvek upravil dan_tencl: 05.10.2008 19:14:21
  • 0

tencl
 
Příspěvky: 6221
Registrován: sob 16. lis 2013 16:02:18
Reputace: 101

8xRe: Jak dál s placenými službami ?

Příspěvekod samson » pon 06. říj 2008 12:17:57

dan_tencl napsal(a):

nepotřebujeme 30 programů ... na to nikdo nekouká ... v rámci czela.netu bych koupil třeba 5 programů pokud by to šlo aq o tom by se už dalo přemýšlet ...


Je to stejné jako u telefonie. Někomu stačí základní nabídka, jak jsi popsal na webu, někomu ne.Ano ... ale myslel jsem to tak, že by prostě czela koupila balík 5 programů a ty by byly dostupné všem jako internet.

Tady asi oba vaříme z vody ... čertví jak to bude ...
  • 0

Samson
Uživatelský avatar
samson
 
Příspěvky: 5797
Registrován: úte 30. črc 2013 8:06:31
Reputace: 12

Další

Zpět na Klubovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron
Reputation System ©'