Tip na foťák

Jen tak o životě

Tip na foťák

Příspěvekod Kaba » čtv 29. kvě 2008 10:54:08

Potřeboval bych nějakej tip na koupi foťáku. Nějakej kompakt pro turistu, ale aby byl dobrej. Měl by ste někdo nějaký doporučení?
  • 0

Kaba

Reputace: 0

Re: Tip na foťák

Příspěvekod marty » čtv 29. kvě 2008 11:25:35

Kaba napsal(a):
Potřeboval bych nějakej tip na koupi foťáku. Nějakej kompakt pro turistu, ale aby byl dobrej. Měl by ste někdo nějaký doporučení?

já bych doporučil třeba kompakt s ultrazoomem "CANON PowerShot SX100 IS":http://www.fotoradce.cz/fotoaparaty/canon-powershot-sx100-is-cislo776
který mám :)

příspěvek upravil marty: 29.05.2008 11:31:03
  • 0

marty

Příspěvekod ondras » čtv 29. kvě 2008 18:15:53

Jestli jsi ten typ turisty co běhá po horách a loukách, nebo rád fotí památky, tak jako důležitý kritérium bych vybíral foťák s co nejkratším ohniskem (nejširším záběrem). Jinak takový technický pravidla jsou, že čím větší čip, tím menší šum při horším světle. Čím menší zoom tím lepší obrazová kvalita objektivu. V kompaktech se moc neorientuju ale např. Kodak EasyShare P880 má docelá dobré vlastnosti se sympatickým objektivem 24mm-140mm.
Mě naposled zaujala novinka od Casia s jejich Exilim Pro F1, který má neskutečně rychlý čip, ale ohnisko začíná až na nějakých 36mm
  • 0

ondras

2xRe: Tip na foťák

Příspěvekod marek » čtv 29. kvě 2008 18:59:14

Myslím, že neuděláš chybu s jakýmkoliv kompaktem Sony s optikou Carl Zeiss.
Ani Canon by neměl zklamat, ale já osobně bych dal asi přednost nějakému kompaktu Leica.
Víc poradit nejde, kompakt pro turistu, je podle mě jakýkoliv kompakt.

Doporučuji zajít do FotoŠkody nebo kamkoliv jinam a trochu si s těma foťákama pohrát. Jestli ti sednou do ruky, jestli ti vyhovuje ovládání, rychlost, materiál apod..
  • 0

marek

3xRe: Tip na foťák

Příspěvekod Kaba » pát 30. kvě 2008 9:49:01

Diky za tipy. Snad si neco vyberu.
  • 0

Kaba

4xRe: Tip na foťák

Příspěvekod tunmus » pát 30. kvě 2008 10:38:01

nebo jestli staci neco trochu jednodussiho, ale zato odolnyho, pak ber http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=53569 ... je to neznicitelnej fotak, unese stokilovyho chlapika a nic se mu nestane...
  • 0

tunmus

Reputace: 1

5xRe: Tip na foťák

Příspěvekod Kaba » pát 30. kvě 2008 11:47:33

Mně jde taky o to, že se mi hlavně žádnej foťák kupovat nechce, protože letim do země, kde je elektronika mnohem levnější než u nás, takže bych si moh koupit tam. Ale zase tam nechci přiletět jako vagus bez foťáku. A už chci dělat i nějaký fotky před odletem. Zvažuju, že si koupim něco v bazoši, ale to je zase risk, že se to pohnojí, protože Bůh ví co s tim kdo kdy dělal, což samozřejmě při prodeji do bazoše ty lidi nepřiznaj.
  • 0

Kaba

Příspěvekod Wan-To » ned 01. čer 2008 12:08:58

Dobrej... To se hezky řekne, ale záleží na tom, co od toho foťáku chceš. Má mít velký rozsah zoomu? Nebo krátké ohnisko? Záleží ti na hmotnosti a velikosti? Má umět fotit do RAWu? Nebo snad menu v češtině?

Jinak myslím si, že "kompakt pro turistu" je skoro každý kompakt. Hlavně ať to má stabilizátor obrazu, protože stativ s sebou tahat nechceš. Taky platí, že nemá cenu honit se za megapixely a musíš umět fotit, protože hezkou fotku za tebe ani sebelepší foťák neudělá.
  • 0

Wan-To

2xRe: Tip na foťák

Příspěvekod Kaba » ned 01. čer 2008 12:18:50

Tak ma byt maly a lehky, ale zase s dost velkym zadnim displejem. Docela se mi designove libi, jen takovy ty tenky obdelniky. A musi umet delat super fotky. To jako teda bezpodminecne. Prave jsem cet nekde, ze kazdej vyrobce ted honi megapixely, aby jich jejich vyrobky mely co nejvic a na kvalitu nekouka.
  • 0

Kaba

3xRe: Tip na foťák

Příspěvekod Wan-To » ned 01. čer 2008 12:46:21

Ty ultratenké jsou třeba Olympus Mju. Akorát je to drahá sranda, od 7 tisíc výš: http://www.fotoexpert.cz/kompaktni-digitalni-fotoaparaty/olympus-mju-1010-midnight-black

Kaba napsal(a):
A musi umet delat super fotky. To jako teda bezpodminecne. Prave jsem cet nekde, ze kazdej vyrobce ted honi megapixely, aby jich jejich vyrobky mely co nejvic a na kvalitu nekouka.

Co se týče těch megapixelů... Říká se, že pro foťák s malým CCD čipem (typicky kompakt) je optimální rozlišení tak okolo 5 MPix. U vyšších hodnot se pak začne ztrácet kresba a počet MPix nijak kvalitu fotky nezvýší (taky nezhorší, ale bude to zabírat víc místa na kartě). Takže fakt neřeš, jestli bude mít foťák 10 MPix nebo ne. Stejně ti dneska podstrčí nejmíň 7 MPix a ono těch 10 zase není o moc víc.

A jak už jsem říkal, super fotky za tebe foťák neudělá. Jedna věc je technická kvalita fotky (tj. ostrost, barvy apod.), druhá věc je kompozice obrazu. Doporučuju si o tom něco nastudovat (třeba si k foťáku kup nějakou knížku o focení, ať máš co číst v letadle :-) ), protože na tom, jestli je horizont nebo třeba barák na fotce v půlce obrazu nebo ve třetině záleží snad i víc, než na nějakých barvách.

Taky se smiř s tím, že ze zrcadlovky nebo ultrazoomu s podporou RAW formátu budou fotky skoro vždycky lepší než z nějakého kompaktu.
  • 0

Wan-To

Další

Zpět na Klubovna