node Salomé

8xRe: Vrtačka

Příspěvekod tencl » čtv 14. úno 2013 20:13:40

Ok.
  • 0

tencl

Reputace: 101

9xRe: Vrtačka

Příspěvekod naj.satah » čtv 14. úno 2013 23:16:18

Kdyz neberes zdivo/beton tak se pro mensi prumery na drevo/zelezo da pouzit nase akucka. Bohuzel vykon (a tedy maximalni prumer diry) sebou nese nejake to kilo navic.

Proto Dan zalozil toto vlakno aby se naslo to nejvhodnejsi co by odpovidalo vsem nasim potrebam.
  • 0

Ať je Únor nebo Leden, Naj Satah je jenom jeden.
naj.satah

Reputace: 8

10xRe: Vrtačka

Příspěvekod efffe » pát 15. úno 2013 9:25:09

Já mám tuhle http://vrtaci-kladiva.heureka.cz/bosch-gbh-2-26-dfr/specifikace/ a naprostá spokojenost:) Výhoda je výměnné sklíčidlo..Takže pak se dá bez problému provrtat i dřevo atd. Navíc profi řada, takže by měla sloužit na věky. Výkon hodně slušný a pokud udávají 26 tak 28 mm musí provrtat také..

příspěvek upravil efffe: 15.02.2013 08:30:50
  • 0

efffe

Reputace: 7

11xRe: Vrtačka

Příspěvekod tencl » ned 17. úno 2013 16:50:20

Matěji, tedy už jsi si vybral nejlepší typ ?
  • 0

tencl

12xRe: Vrtačka

Příspěvekod naj.satah » úte 19. úno 2013 14:47:04

A co tato? http://vrtaci-kladiva.heureka.cz/metabo-khe-2650/specifikace/
  • 0

Ať je Únor nebo Leden, Naj Satah je jenom jeden.
naj.satah

Reputace: 8

13xRe: Vrtačka

Příspěvekod mcyrin » čtv 21. úno 2013 19:04:38

Naj Satah napsal(a):
A co tato? http://vrtaci-kladiva.heureka.cz/metabo-khe-2650/specifikace/

Mě se líbí.. :-)
  • 0

mcyrin

Reputace: 57

Vrtačky do betonu - zkušenosti a informace

Příspěvekod kovak » pát 22. úno 2013 9:29:05

Mám s vrtačkami dost zkušeností z vlastního domu, takže dávám k lepšímu:
je třeba mít dvě různé vrtačky na systém SDS-plus. Vrtat do betonu "normálním" vrtákem s válcovým dříkem (do klasické vrtačky) je fušeřina a dá se tak leda navrtat malá hmoždinka, ne udělat velká díra.

Pro systém SDS jsou 2 kategorie vrtaček:

- tvaru klasické vrtačky (např. ta http://vrtaci-kladiva.heureka.cz/metabo-bhe-2243/specifikace/#section) - mají často větší výkon motoru, větší otáčky, jsou lehčí, ale příklep je mechanický. Dobře se s tím při vypnutém otáčení seká a dobře vrtají malé díry do betonu nebo u velké do cihel. Ale udělat s tím větší díru do tvrdého materiálu (panelák) je bída. Strašně se člověk nadře a někdy to v podstatě nejde.

- tvar s motorem v mohutném svislém válci (např. http://vrtaci-kladiva.heureka.cz/makita-hr2811ft/specifikace/#section). Výkon motoru nemusí být ani 1000W, otáčky jsou vždy nižší, zato má větší krouticí moment a zásadně lepší, skutečně pneumatický příklep. Hmotnost je až 2-násobná oproti předchozí skupině vrtaček, ale to je DOBŘE. Právě velká setrvačná hmotnost umožňuje vrtačce mlátit do betonu větší silou, a obsluha se tolik nenadře (oproti nutnosti vší silou nalehnout na lehčí vrtačku). Tento typ je potřeba pro vrtání/sekání do profi-betonu, kamene apod.

- Mám oba modely, akorát ta menší tvaru "klasické" vrtačky má už ztržené převodové zuby a slouží mi jen jako sekáč. Ač jsou to všechno více-méně "noname", z nějakých akčních prodejů v Liedlu nebo Globusu (cca 1000 Kč/kus), udělaly spoustu práce i v rukou silných Ukrajinců. Když už ji člověk zničí nebo ztratí, není to taková škoda jako třeba u Metaba.

Můj závěr: koupit spíš levnější, nejlépe v nějaké akci, ale oba typy současně a k tomu si vytvořit sadu nástrojů. Drahé bude sestavit sadu vrtáků. Bude potřeba mít vrtáky velkých průměrů a délek, a takový může jeden kus stát totéž, co levná vrtačka. Mám (jak jinak, zase z nějaké akce) sadu 3 vrtáků délky 1m pům. 12/16/24mm a pak jednu 25mm x cca 30cm. Potvrzuji, že do díry od vrtáku 25mm se trubka (v mém případě vodovodní 25mm) nenarve. U ne moc tlusté zdi lze díru trochu zvětšit kvedláním vrtačkou a pak už se tam trubka pomocí sprostého násilí narve.

Vrtání do betonu rozhodně nepatří mezi mé záliby a nářadí jsem nakoupil, abych si na větší práce v domě mohl najmout pracovníka. Ale pokud by se jednalo o nějakou akutní kusovou záležitost (tady bychom teď potřebovali jednu díru...), tak se na mě obraťte. Za PHP pomůžu.

PS.: mám i sbíječku na velké SDS.
  • 0

kovak

Reputace: 4

Re: Vrtačky do betonu - zkušenosti a informace

Příspěvekod samson » pát 22. úno 2013 10:00:17

Praktické postřehy dobré, to je vždy nejlepší, ale nesouhlasím s tím kupovat levné věci. Pro časté používání určitě ne. Mám otestováno, že s profi nářadím se prostě dělá lépe. A méně časté používání má zase tu nevýhodu, že u levné věci, která odejde po menším zápřahu už může být záruka v pytli než nářadí odpracuje to na co je stavěné ...

K velkým vrtákům ... prodáváme a půjčujeme ve firmě vrtačky opravdu VELIKÉ včetně vrtáků. Mám možnost si to "výhodně" půjčit, popř. koupit.

Tedy nění potřeba kupovat dvoumetrový vrták s průměrem 35 mm. Ale i menší a tenčí vrtáky jsou docela drahé ... to je pravda.
  • 0

Samson
samson

Reputace: 12

Re: Vrtačky do betonu - zkušenosti a informace

Příspěvekod tencl » pát 22. úno 2013 12:05:36

Ano, potřebujeme jednu díru v 1399, délka asi metr, v cihle, ale průměr aspoň 42, aby se tam vešla HDPE 40 pro tři dnešní a tak tři budoucí kabely. Na takové díry si půjčuju u Samsona ve Fisheru vrtací kladivo, plná spokojenost. Na takové díry bych to tak nechal, nejsou tak často, abychom nářadí museli vlastnit.

Do přípojek na díry 28mm je často potřeba metrová délka vrtáku a víc - nedostanu se až ke zdi pro nějakou překážku, zeď má obvykle 60cm (ale metr jsem taky zažil) a skoro vždy vrtám šikmo. Řeší se to asi 30cm nástavci, které mají stejný průměr jako vrták.

Kovaku, s čím že můžeš pomoci a jaký typ vrtačky máš ? Máme nyní dost akcí, kde vrtačku potřebujeme.
  • 0

tencl

2xRe: Vrtačky do betonu - zkušenosti a informace

Příspěvekod kovak » pon 25. úno 2013 22:05:26

no to jsem psal v tom svem prispevku:

* mechanickou priklepovku EXTOL, prodelala si uz dost a kvuli strzenemu ozub.kolu je uz jen mechanickym sekacem. Nema takovou silu jako pneumaticka vrtacka, hodi se pro sekani do mekcich materialu - cihly apod.

* pneumatickou, cinske no-name z nejake prodejni akce za radove 1000 Kc. Uz neni moc vhodna pro sekani, protoze ma mirne opotrebovany drzak vrtaku/sekace a sekac ma tendenci vyskocit. Vrtakum to nevadi, tam clovek vetsinou souvisle tlaci na vrtacku proti zdi. Vrtak ale vyskoci spolehlive po zaseknuti a pokusu ho tahnout zpet. Na takove vytahovani pouzivam malz sveracek. Skoda, ze priklepovka neumi busit zpet smerem k rukojeti, prave kvuli vytahovani zasekleho vrtaku.

Kovak
  • 0

kovak

Reputace: 4

PředchozíDalší

Zpět na Vlákna jednotlivých node