node Nehvizdy

Zapis ze SETKANI IV. 21.12

Příspěvekod honyo » stř 22. pro 2004 10:05:36

Prihlasky mam vsechny, predam je na radu, nevidim problem v prijeti, takze ocekavejte zacatkem ledna mail ohledne vyjadreni rady a dalsim postupu pro platbu clenskych prispevku

Nove AP
- lentilkov se zatim odklada, zatim vznikne jen klientsky bod s moznosti zrizeni AP - zacatek ledna
- NehWest - Sokolovna, firma konci koncem roku, pak bude mozne instalovat zarizeni pro lepsi pokryti zapadu Nehvizd smerem na Prahu
- stavbeni upravy - P. Sedlicky naznacil ze mesto premyslelo o vybudovani chranicek zatim podel Prazske ulice, moznost vyuzit jako pater pro budouci spoje.

finance
- prispevek na infrastrukturu viz vyse
- mesto se chce financne podilet na spoji Nehvizdy, Celakovice a na vybudovani node na Sokolvne.
- p. Prekschl prijal 1000kc jako prispevek na elektrinu 1/2 roku od 11 04 - 05 05

vase ucast na rozvoji site
- Jak muzete pomoci?
- Co umite a co Vas zajima?

moznosti realizace primeho spoje na Nehvizdy
- jednani pokracuji, lokalita v Nehvizdech - Peklo http://www.czela.net/map/index.php?nodeid=436

patron - p. Prekschl se nabidnul, ze muze urcite pomoci

otazky:

omezeni rychlosti - z duvodu pretizeni spoje na Nadrazi jsem nucen omezit rychlosti v Nehvizdech a v Zaluzi. Do doby vyreseni primeho spoje.

hlasovani rady- proc se v pripade prijimani clenu z Nehvizd a Zaluzi zdrzeli hlasovani. Sdruzeni nema prioritu rozsirovani site na dalsi uzemi mimo Celakovic. Nebrani se tomu, ale vse zalezi na aktivite zajemcu v dane lokalite a prinosu lokality pro sdruzeni.

email czela.net - kazdy clen muze ziskat email konto na domene czela.net

prispevky do diskuze - je nutne byt zaregistrovan do fora okno PRIHLASIT

příspěvek upravil jce: 22.12.2004 09:35:08
  • 0

honyo

Reputace: 1

Router PEKLO

Příspěvekod honyo » čtv 03. úno 2005 12:07:58

Vcera jsem vymenil router na Pekle. Pouzil jsem HW co byl pripraven na nove AP na sokolovne NehWest. Stary router PI/200 je nejakej divnej. Pocitam, ze na by na sokolovne stacil jen 2 wlany a eth. Zda mate neco lepsiho, tak to muzeme pouzit.

příspěvek upravil jce: 03.02.2005 11:08:36
  • 0

honyo

Výpadky

Příspěvekod Petan » čtv 03. úno 2005 17:29:39

zajímalo by mě jestli noční nefunkčnost sítě zpusobuje crusader chápu že počasí ted nepřeje ale už je to pravidlo. Vlastní peer tedy pude taky přes crusadera? Bylo by vhodné se složit na hardisk a vložit ho do routru myslím že ho využijem a zároven odlehčíme záluží respektive do budoucna peeru.
  • 0

Petan

Reputace: 0

Re: Výpadky

Příspěvekod mikael » čtv 03. úno 2005 19:03:51

> Petan napsal(a):
> zajímalo by mě jestli noční nefunkčnost sítě zpusobuje crusader chápu že počasí ted nepřeje ale už je to pravidlo.

Staci se podivat na hlavni stranku: http://www.czela.net/forum/showthread.php?threadid=904&postid=11898#11898
  • 0

mikael

Příspěvekod thunder.m » čtv 03. úno 2005 19:15:59

> Petan napsal(a):
> zajímalo by mě jestli noční nefunkčnost sítě zpusobuje crusader chápu že počasí ted nepřeje ale už je to pravidlo. Vlastní peer tedy pude taky přes crusadera? Bylo by vhodné se složit na hardisk a vložit ho do routru myslím že ho využijem a zároven odlehčíme záluží respektive do budoucna peeru.

Crusader na rozdíl od některých spojů fugnuje velmi spolehlivě, když je problém tak je to vždy na straně routeru, noční výpadky mohly být spojeny s tím že nemáš nastavený záložní DNS server. Doporučuji si ho nastavit.

DNS1: 10.93.0.1
DNS2: 10.93.0.2

Když budete mít vlastní peer tak si buď jist že by jsi měl raději dále Crusadera než cokoliv jiného. Ono totiž je spousta problémů o kterých se dozví jen někdo a to jsou právě ty s bezdrátovými kartami je to složité téma ze kterého Crusader vychází téměř nejlépe, problém je u delších spojů (nad 1km) kde se nedá použít.

Tady je graf Crusadera Nádraží:
http://www.czela.net/monitor/ping/nadrazi.czela.czf.html

A tady je graf Crusadera Prokopa Holého:
http://www.czela.net/monitor/ping/pat.czela.czf.html

Jen když je tam vysoká čára (nad 500) tak se jede přes zálohu s tím že rozumná data jsou pozorovatelná za poslední 4 týdny spodní grafy neřeknou nic jsou velmi zkreslené.

Tento týden byla použita záloha jen jednou a to ani ne na 30 minut.
  • 0

thunder.m

Reputace: 5

Re: Re: Výpadky

Příspěvekod Petan » pát 04. úno 2005 6:01:46

dík crusaderu sem zjevne křivdil tak se mu omlouvám. at ho provází svělo
dns server mám nastavený oba a noční provoz opravdu zlobí.
Sem neznalec muže to byt zpusobeno nízkými teplotami?
ztraty na pingu mám tak v pruměru 15% na záluží a 70% na nádraží ale není to pravidlo mluvim o dnešku /nesněží a mlhu sem nepotkal/

příspěvek upravil Petan: 04.02.2005 05:03:26
  • 0

Petan

Re: Re: Re: Výpadky

Příspěvekod majkl » pát 04. úno 2005 6:10:03

Myslím, že je to tím, že se lidi v czele chovaj slušně a tahají až v noci. Větší zátěž znamená na WiFi, že se prodloužej pingy a může se objevit i packet loss. Viz - http://www.czela.net/monitor/ping/zaluzi.czela.czf.html, podle toho je vidět že se zátež zvyšuje okolo 20:00 - to jsou neslušní tahači + normální vytížení ve špičce a pak okolo 0:00 - to jsou slušní tahači.

update: tak asi je to kravovina, moc velkej trafic tam nebezi.

Vylepší se to až se uleví nádraží a to se stane po vytvoření nového AP - z nějž taky povede peer.

příspěvek upravil majkl: 04.02.2005 05:20:15
  • 0

majkl
Administrátor

Reputace: 17

Re: Re: Re: Re: Výpadky

Příspěvekod thunder.m » pát 04. úno 2005 9:38:27

V tomto případě to nemá s Crusaderem nic společného, ten je mezi node Stankovského a Nádraží, pokud máš jen na Nádraží tak špatné odezvy pak to znamená že se sítě mezi sebou ruší, což je vpodstatě to nejhorší na wifi síťích a z toho důvodu nasazujeme Crusadery a Optiku.

Nevím kdo, respektive která síť to může být, ale už jsem to zaznamenal u někoho dalšího. Jediné co v tomto případě pomůže je přeladění kanálů na kterých vysíláme, to ale na Nádraží nemohu.

Proto doporučuji počkat a situaci spíš ignorovat, zanedlouho budete mít vlastní spoj.

Jediné co by vás v Nehvizdech tohoto problému zbavilo i do budoucna je 10GHz spoj s cenou přibližně 100 000 Kč a rychlostí o 60% vyšší, než má Crusader.
  • 0

thunder.m

Reputace: 5

Příspěvekod honyo » pát 04. úno 2005 10:25:21

> Petan napsal(a):
> zajímalo by mě jestli noční nefunkčnost sítě zpusobuje crusader chápu že počasí ted nepřeje ale už je to pravidlo. Vlastní peer tedy pude taky přes crusadera? Bylo by vhodné se složit na hardisk a vložit ho do routru myslím že ho využijem a zároven odlehčíme záluží respektive do budoucna peeru.

Dnes rano jsem udelal rosadu v kanalech na wifi zarizenich. Doufam ze se situace zlepsi. Na routerech se nejak nestastne neudrzoval jeden parametr pro wlan rozhrani ( retry limit). ted uz to vypada lepe, pingy jsou trosku vetsi, aĺe za to PacketLoss je maly skoro 0.
  • 0

honyo

Re: Re: Re: Re: Re: Výpadky

Příspěvekod Petan » sob 05. úno 2005 8:04:15

> Jediné co by vás v Nehvizdech tohoto problému zbavilo i do budoucna je 10GHz spoj s cenou přibližně 100 000 Kč a rychlostí o 60% vyšší, než má Crusader.

Nemužu jinak než souhlasit :)) ale váha node bodu tu ješte asi dlouho nebude tak silná aby utáhla takovou investici.Snad do budoucna klesne vyrazněji cena 10GHz spoje nebo se nám povede propojit víc takových bodu a pak by to již možná stálo za uvahu.
Bude moc peer na nehvizdy sloužit v krajní nouzi crusaderu jako záloha?
  • 0

Petan

PředchozíDalší

Zpět na Vlákna jednotlivých node