CZFree NIX

CZFree NIX

Příspěvekod tencl » pon 20. zář 2004 18:29:01

NIX CZ je místo, kde jsou spojeny jednotlivé sítě. Členy NIXu CZ jsou jednotliví provideři. Co v CZFree.net ?

Takový lokální NIX v rámci CZFree.net může propojit nejen blízké sítě, ale i sítě vzdálené, připojené přes tunely, a sítě klientů Sloane (bude-li Sloane s tím souhlasit). Členy takového lokálního CZFree NIXu by byly subjekty zahrnující větší node či cloud. Každý by si hradil svoji přípojku do takového NIXu. Například Lysá, Radonice, Vinoř a okolí, Jablonka (Prosek), ale i třeba Klfree (jednají se Sloane jak napsal Jo) nebo jiné vzdálené sítě.

Hlavním smyslem je propojit sítě za minimálních nákladů.
Umístění takového lokálního NIX bodu může být na vodojemu, případně virtuálně u Sloane. Uspořádání NIXu bych viděl jako sdružení osob (pravnickych i fyzickych), stejným způsobem jako NIX CZ (www.nix.cz), s pokud mozno nulovymi naklady.

Vedlejsim efektem propojeni muze za cas byt agregace internetove konektivity u fyzicky pripojenych clenu lokalniho NIXu, tj. zvyseni odebirane internetove konektivity na hlavu bez zvyseni financnich naroku a nebo vytvoření vyšších zdrojů k výstavbě optické sítě než máme dnes. Agregaci bych prozatím nechal v pozadí jako možnou volitelnou možnost, a soustředil se na propojení sítí a vznik takového NIXu - v tom něco mohu udělat.

Stojíme jako czela o taková propojení ?

příspěvek upravil dan_tencl: 20.09.2004 18:29:29
  • 0

Uživatelský avatar
tencl
 
Příspěvky: 6221
Registrován: sob 16. lis 2013 16:02:18
Reputace: 101

Re: CZFree NIX

Příspěvekod majkl » úte 21. zář 2004 0:55:45

Mě se to líbí. Je to krok dál. Lidi už jsme připojili, teď můžeme spojovat sítě.

V případě že Sloane nenabídne levnější spojení přes jeho vnitřní síť, dal by se takový bod udělat tak, že někde budeme serverhostovat komp a k němu povedou jednotlivé VPN, aby všechny VPN nežraly konektivitu czela.netu.

Otázkou je, jakou konektivitu bysme byli ochotni obětovat spojení s dalšímy sítěmi a případně i jakou částkou přispívat na chod centra. Nebo jestli vůbec nic.
  • 0

Uživatelský avatar
majkl
Administrátor
 
Příspěvky: 3545
Registrován: sob 16. lis 2013 16:02:18
Reputace: 17

Re: Re: CZFree NIX

Příspěvekod mitch » úte 21. zář 2004 7:10:19

No jediny co mne na Sloanu mrzi je, ze pres NIX neroutuje s providerem Gamezone, takze moje herni pakety jedou pres nemecko a zpet pres telecom, coz je ping +200 (jen nekdy nechci je urazet). Pomohlo by nejak vytvoreni jakehosi NIXu pokud by se spojili jednotlive site, ze by se spojili i provideri a pak by treba moe pakety mohli jit pres jineho providera nez Sloane nejakym tim okruhem te "velke site" a mohlo by to jet tudy a ne pres nemecko?

příspěvek upravil Mitch(CZ): 21.09.2004 07:10:39
  • 0

Uživatelský avatar
mitch
Administrátor
 
Příspěvky: 1311
Registrován: čtv 01. srp 2013 16:00:47
Reputace: 0

Re: Re: Re: CZFree NIX

Příspěvekod tencl » úte 21. zář 2004 9:50:11

> Mitch(CZ) napsal(a):
> No jediny co mne na Sloanu mrzi je, ze pres NIX neroutuje s providerem Gamezone, takze moje herni pakety jedou pres nemecko a zpet pres telecom, coz je ping +200 (jen nekdy nechci je urazet). Pomohlo by nejak vytvoreni jakehosi NIXu pokud by se spojili jednotlive site, ze by se spojili i provideri a pak by treba moe pakety mohli jit pres jineho providera nez Sloane nejakym tim okruhem te "velke site" a mohlo by to jet tudy a ne pres nemecko?

> příspěvek upravil Mitch(CZ): 21.09.2004 07:10:39

Tohle je spíše pro Sloane, předám jim to. NIX o kterém jsem mluvil je propojení CZFree komunit v našem dosahu, přičemž takových propojovacích míst bude podle mne více, jde tedy o lokální NIX CZFree.net
  • 0

Uživatelský avatar
tencl
 
Příspěvky: 6221
Registrován: sob 16. lis 2013 16:02:18
Reputace: 101

Re: Re: CZFree NIX

Příspěvekod mikael » úte 21. zář 2004 10:31:52


Propojeni siti se mi taky libi, otazka je jak. Jsem pro propojeni sousednich siti vlastnimi peer spoji, propojeni pres VPN nema podle me moc smysl. Aby se to dalo rozumne vyuzit i pro neco jinyho nez jenom web (a tech moc neni) - jako treba pro sdileni, tak na to musi byt vyhrazena relativne velka kapacita. A tu by jsme si zase ubrali z kapacity do netu. Sice ji treba momentalne vsechnu nevyuzijeme, ale to se muze rychle zmenit pripojenim centra a CZ na optiku.
  • 0

mikael
 
Příspěvky: 1040
Registrován: sob 16. lis 2013 16:02:18
Reputace: 0

Re: Re: Re: CZFree NIX

Příspěvekod tencl » úte 21. zář 2004 11:10:59

> mikael napsal(a):
>
> Propojeni siti se mi taky libi, otazka je jak. Jsem pro propojeni sousednich siti vlastnimi peer spoji, propojeni pres VPN nema podle me moc smysl. Aby se to dalo rozumne vyuzit i pro neco jinyho nez jenom web (a tech moc neni) - jako treba pro sdileni, tak na to musi byt vyhrazena relativne velka kapacita. A tu by jsme si zase ubrali z kapacity do netu. Sice ji treba momentalne vsechnu nevyuzijeme, ale to se muze rychle zmenit pripojenim centra a CZ na optiku.

VPN smysl podle mne má - třeba propojení s klfree nebo ještě vzdálenějšími sítěmi CZFree.netu a doufám, že to přes Sloane půjde za levnější cenu než je netová konektivita. Ostatně do connected jsme měli (omezený) přístup jen díky pochopení Fyzika, a oni museli pro nás uštípnout ze své konektivty.

Předpokládám existenci nějakého routeru, který bude mít postavení centrálního bodu, kde si každý připojený zajistí spojení do takového bodu na své náklady (přes VPN, peerem, přes Sloane, přes jiné providery). Objemově to nevidím na nějaké velké, viz provoz na Prosek, časem se to rozvine.

Uspořádání takového NIXu bych viděl smluvní, členem takového NIXu by měl být mimo zakladatelů jen ten, koho ostatní přijmou - jako to je v NIXu CZ. Společné náklady jsou jen za počítač a jeho spotřebu a případný hosting, tedy vcelku zanedbatelné, individuální náklady jsou na lajnu k tomuto routeru.
  • 0

Uživatelský avatar
tencl
 
Příspěvky: 6221
Registrován: sob 16. lis 2013 16:02:18
Reputace: 101

Re: Re: Re: Re: CZFree NIX

Příspěvekod mikael » úte 21. zář 2004 13:25:52

> dan_tencl napsal(a):
> VPN smysl podle mne má - třeba propojení s klfree nebo ještě vzdálenějšími sítěmi CZFree.netu a doufám, že to přes Sloane půjde za levnější cenu než je netová konektivita. Ostatně do connected jsme měli (omezený) přístup jen díky pochopení Fyzika, a oni museli pro nás uštípnout ze své konektivty.

Nechci rozpoutavat nejaky flamewar, ale podle me to smysl nema. Je na ty siti nejaky zdroj, co nas zajima? Vetsinou ma kazda sit svuj web, ten je ale pristupny i z netu. A na sdileni souboru (a to by asi hodne lidi u nas zajimalo) je zase potreba silnejsi linka. Jeste neco jinyho? Mozna herni servery, fakt nevim. Jestli vis o necem, co by nas zajimalo na ostatnich sitich, aby jsme si kvuli tomu kratili linku do netu, tak sem s tim.

Jina vec je, kdyz by nejaka sit (treba Lysa) nemela pristup do czf a chtela se dostat na connected forum. To je rozumny vyuziti a tam jim muzeme vyhradit treba 64kbps VPN.
  • 0

mikael
 
Příspěvky: 1040
Registrován: sob 16. lis 2013 16:02:18
Reputace: 0

Re: Re: Re: Re: Re: CZFree NIX

Příspěvekod tencl » úte 21. zář 2004 14:19:01

> mikael napsal(a):

> Nechci rozpoutavat nejaky flamewar, ale podle me to smysl nema. Je na ty siti nejaky zdroj, co nas zajima? Vetsinou ma kazda sit svuj web, ten je ale pristupny i z netu. A na sdileni souboru (a to by asi hodne lidi u nas zajimalo) je zase potreba silnejsi linka. Jeste neco jinyho? Mozna herni servery, fakt nevim. Jestli vis o necem, co by nas zajimalo na ostatnich sitich, aby jsme si kvuli tomu kratili linku do netu, tak sem s tim.

> Jina vec je, kdyz by nejaka sit (treba Lysa) nemela pristup do czf a chtela se dostat na connected forum. To je rozumny vyuziti a tam jim muzeme vyhradit treba 64kbps VPN.

žádná flamewar nebude - dosud jsme vždy našli nejlepší řešení a nejinak tomu bude v tomto případě. Propojení sítí přes vnitřní síť Sloane má smysl, když je za levnější cenu než je cena konektivity, tedy to závisí na obchodní politice Sloane, zatím se tváří vstřícně a chtějí o tom detailněji jednat. VPN jsou dobré pro spojení s czf.

Osobně vidím více možných kroků :
krok 1 - vznik lokálního NIXu a přípojek do něj, a peering mezi cloudy blízkými i vzdálenými. Malé postupně sílící přenosy. Vznik fyzických peerových linek do czely za prostředky připojených.
krok 2 - osvědčí-li se krok 1 a bude-li vůle, pak následuje možnost agregace konektivity (volitelně kdo chce) přes NIX (už jako subjekt) - zapojení i malých odběrů konektivity, pro které je 14.000 měsíčně (zatím) moc, zvýšení prostředků pro rozvoj prvotně naší sítě a následně pro vyšší konektivitu snížením nákladů na konektivitu na člena, pro providera to zase je vyšší jistota dlouhodobého odběru. Dovedu si představit, že za několik let budeme brát 30 Mbit/s agregovaně přes společný subjekt, který bude brát 60Mbit/s. Například Lysá nedávno neměla ani Mbit, a už uvažuje o 4-6Mbit/s, v okolí je vznikající Přerov, na vodojem se může časem napojit Jablonka, Horní Počernice, oblast Radonice až Vinoř, ono to naskáče. Dovedu si představit výstavbu trasy optického vlákna od vodojemu ke křížku u Svémyslic.

Smyslem je mít peerová propojení na kapacitních linkách do netu (nikoliv na vlastní páteři), a odebírat i dovést vysokorychlostní net po celé naší síti. Diskuse může být o čase, kdy k jednotlivým krokům přistoupit, i třeba s ohledem na dnešní atraktivitu jiných sítí.

Jsem proto pro krok 1 - vznik NIXu na smluvní bázi (nikoliv jako subjekt), aby se ukázala/neukázala opodstatněnost této představy. Přitom nás to tolik stát nebude.
  • 0

Uživatelský avatar
tencl
 
Příspěvky: 6221
Registrován: sob 16. lis 2013 16:02:18
Reputace: 101

setkání v Unhošti

Příspěvekod tencl » sob 16. říj 2004 22:53:58

Dnes jsme byli s Majklem na sezení podobných sdružení - bylo tam klfree.net, unhfree.net, southprague.net, dobnet.cz, rudná a my. Vcelku podnětné sezení, kde jsme dohodli, že zřídíme spolecnou mailovou konferenci pro diskusi, společný web pro rozcestník, mapku pokrytí, na spolecnem novem webu by mely byt tez vybery z nasich diskusnich for - aby jsme nemuseli prolejzat vsechna fora, technicky totiz resime casto podobne veci, a proc vymyslet vymyslene. Hodne zajimavou vec tam nadnesl Litin, sef unhoste, kdyz popisoval jejich system prideleni cernych puntiku (podle toho, kdo jak za poslednich pet dni pretezoval kapacitu dané linky) a tomu umerne automaticke deleni uzivatelu do trid (mimo toto deleni byly jen uprednostnovane protokoly typu ssh). Bylo toho tam vic, ale nevzpomenu si na vsechno.

Podstatne je, ze nechame probehnout ve svych sdruzenich diskusi o vzajemnem propojeni na bazi lokalnich Free NIX bodů (asi od unora 2005), s možným/predpokladanym vznikem spolecneho subjektu.
  • 0

Uživatelský avatar
tencl
 
Příspěvky: 6221
Registrován: sob 16. lis 2013 16:02:18
Reputace: 101

Propojení Brno - Xchaos

Příspěvekod tencl » pát 29. říj 2004 14:23:02

zdroj : http://www.czfree.net/forum/showthread.php?postid=108751#post108751

Do diskuze do NCX bych rád přispěl informací o zprovoznění přímého BGP
peeru s Brnem (a prostčednictvím něj s celou Moravou). Samozřejmě jde o VPN.

Společná kapacita iGW Prometheus vyhrazená pro CZFree peering bude stanovena na 256 zaručených, 4 Mbps maximum s denním limitem cca 3 GB (podle situace).

code:
10.154.0.0 10.11.10.133 255.255.0.0 UG 0 0 0 tun2
10.155.0.0 10.11.10.133 255.255.0.0 UG 0 0 0 tun2
10.152.0.0 10.11.10.133 255.255.0.0 UG 0 0 0 tun2
10.153.0.0 10.11.10.133 255.255.0.0 UG 0 0 0 tun2
10.128.0.0 10.11.10.133 255.255.0.0 UG 0 0 0 tun2
10.129.0.0 10.11.10.133 255.255.0.0 UG 0 0 0 tun2
10.136.0.0 10.11.10.133 255.255.0.0 UG 0 0 0 tun2


  • 0

Uživatelský avatar
tencl
 
Příspěvky: 6221
Registrován: sob 16. lis 2013 16:02:18
Reputace: 101

Další

Zpět na Diskuse k CZFree.net

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron
Reputation System ©'