Ceragon IP-20E

Dlouhodobé projekty, myšlenky, vize ...

Ceragon IP-20E

Příspěvekod daman » sob 25. dub 2020 23:01:50

Tak jsme dneska strávili s Milanem krásný den se spojem Ceragon IP-20E. Jedna strana se zabydlela na Zababovi a druhá si udělala pelíšek na věžáku. Zatím vypadají spokojeně.

Po mechanické stránce luxusně udělaná jednotka i anténa. Takhle kvalitně zpracované pojítko jsem asi v životě neviděl.

No a teď ty méně pěkné věci.
[*] link na SFP+ mezi Mikrotikem a Ceragonem se rozeběhl jedině tehdy, pokud jsme vypnuli auto negociaci a vybrali jednu konkrétní rychlost. Nebýt Richarda, tohle bychom řešili ještě teď. LOL
[*] SFP rozhraní portu P2 umí rozjet 1Gbit, ale rozhraní portu P3 umí rozjet až 10Gbit. Kdo tohle dokáže najít manuálu a první se mi ozve, má u mě čokoládu.
[*] No a webová konfigurace, to je kapitola sama pro sebe. Připomněl jsem si krásné roky rozpuku internetu, kdy jsem byl ještě mladý a krásný a kdy jsem si koupil knížku HTML for dummies a zkoušel svoje první stránky. Značka: vyskakovací okna :roll:

Zítra pokračujeme, stay tuned!
  • 1

daman

Reputace: 100

Re: Ceragon IP-20E

Příspěvekod turinsky » ned 26. dub 2020 19:50:40

Možná jsme nečetli všechny dokumenty, než jsme to pořídili. Všude vyskakuje okno, že porušujeme aktivaci, v detailech aktivace to píše, že máme licenci na 1xGE a máme zapojené 2x, zato prý máme licenci na 2xFE a nepoužíváme ani jeden.
Zkoušel jsem omezit rychlost na Eth svého notebooku - nic se nezměnilo.
Odpojil jsem optiku z Routerboardu - nic se nezměnilo.
Asi to řve na pouhou přítomnost SFP vložky v socketu ...
Dočasně jsem management strany v Čelákovicích zprovoznil na 10.93.1.82. Je to bridge se SFP+, při každé změně něčeho v nastavení Ceragonu je potřeba zakázat na Štaflíkovi Eth6 a potom povolit SFP+, když to nezabere, tak zase zpět - zakázat SFP+ a povolit Eth6.
  • 0

turinsky

Reputace: 26

Příspěvekod turinsky » ned 26. dub 2020 22:28:35

Dílčí úspěch - když se v Platform\Interfaces\Interface Manager nastaví u Ethernet Port 2 a Port 3 Admin status na Down, tak přestal nadávat na neplatnou aktivaci :roll:
  • 1

turinsky

Ceragon IP-20E- nastavení

Příspěvekod sixtyn » pon 27. dub 2020 14:32:56

• 0

sixtyn

Reputace: 0

Příspěvekod daman » čtv 30. dub 2020 23:27:59

Stejně, přes všechny nástrahy toho pojítka, je to skvělá hračka. Dneska tam Matěj hraním s nastavením dosáhl teoretické rychlosti 2,5Gbps. Zítra nebo později o víkendu budeme s Milanem ladit minima a maxima signálu a trefovat se do hlavního beamu.

Proste kulervoucí záležitost! :lol:
  • 0

daman

Příspěvekod mcyrin » pát 01. kvě 2020 12:24:22

Ahoj,

je to neuvěřitelné, ale po letech, jsem si mohl sáhnout na spoj, kterej už je na střeše a já si mohl jen klikat - rozbíjet ho a opravovat... Noooo.... prostě sen!

Moc s těším až to kluci doladí a otestujeme rychlost 2,5Gbit vzduchem... 8-) 8-) 8-)
  • 1

mcyrin

Reputace: 54

Příspěvekod turinsky » pát 01. kvě 2020 23:37:20

Megabity ve vzduchu můžeme počítat, od dnešních 23:00 jede Záluží přes Ceragon. Zatím to víc pozorujeme, jak se to chová, ale podle všeho se to chová velmi mravně. AirFiber zůstává jako záloha, provoz na něm opadl.
  • 2

turinsky

Příspěvekod daman » pon 11. kvě 2020 8:02:46

Tak máme odkroucený ostrý provoz asi týden a půl na novém pojítku. Vypadá, že to jede bez problémů i ve velkých deštích (zatím 2x), jen si pojítka automaticky zvýší vysílací výkony. 8-)

Ještě malou poznámku ohledně zaměřování. Podle návodu jsme hledali hlavní lalok metodou hledání posloupností minim a maxim (je tam vytvořený takový hledací prstenec kolem hlavního laloku). Buďto jsou ta minima-maxima neznatelná nebo se zkrátka máme ještě maličko co učit.

Takže jsme to naladili klasicky jako ladíme jiná pojítka. Teoretická přenosová rychlost 2,5Gbit, reálná 2,2Gbit router to router.

Teď ještě vyměnit router na Zababovi za silnější a budeme považovat tento upgrade za právoplatně uzavřený. :ugeek:
  • 0

daman

Příspěvekod turinsky » ned 17. kvě 2020 14:53:47

Za mě ještě malý komentář k licencím a aktivacím. Nadávalo to neustále, že používáme více GigEth rozhraní než dovoluje licence a současně nevyužíváme povolená Fast Eth rozhraní. Je to tak, že to nehlídá, jaký je na kterém rozhraní provoz, ale co je zapnuté. Prudí tak dlouho, dokud se všechno "nadlimitní" nezakáže. Takže, až budete příště konfigurovat Ceragon, tak napřed všechno povolit, uhodnout, na kterém vývodu je které rozhraní (manuál a obrázky nesouvisí s realitou a to, že do šachty pasuje SFP+ modul, zdaleka neznamená, že přes tu šachtu projde 10 Gbit/s), potom vše přebytečné zakázat.
Pozor taky na to, že návod udává utahovací momenty všech šroubů, ale už neříká, jak to udělat. Všechna pouzdra a čepy mají dobře milimetrové vůle, takže po zaměření skončil pokus o utažení na předepsaných 40 Nm změnou natočení v azimutu odhadem o stupeň. V tomhle směru chválím AirFiber - kam ho natočím, tam ho utáhnu. Zkrátka každé řešení má něco svého.

Odesláno z mého ONEPLUS A3010 pomocí Tapatalk
  • 0

turinsky

Zpět na Rozvoj