Telefonie | v budoucnu chceme telefonovat přes IP po czela.netu i po světě

Dlouhodobé projekty, myšlenky, vize ...

Telefonie

Příspěvekod tencl » ned 15. úno 2004 2:16:32

Přenos hlasu přes IP je jednou z nejlepších myšlenek, o kterou se můžeme u nás pokusit. Smyslem je jako u interntové sítě vnitřní komunikace navzájem v czela.net, jakési vylepšené ICQ/Jabber, ale i telefonie jako plná náhrada pevné linky. Teamspeak je vykročením tímto směrem - komunikace vnitřní. Další možností k vyzkoušení je fayn.cz kde dokonce je možnost, abychom byli jako celé sdružení považováni za jednoho firemního klienta, pod Debianem běží server - ústředna, jestli jsem tomu dobře rozuměl. Ale jsou určitě i jiné možnosti.

Samozřejmě, dokud nebude QoS, nebude moci být hlas upřednostněn před jinými protokoly, ale k rozumné telefonii se taky nedostaneme zejtra. Druhým úzkým profilem je nutnost zapnutého počítače.

Moje představa je, že by telefonie byla druhou možnou službou, na kterou by se platily další členské příspěvky, a zároveň by se ulehčilo domácím rozpočtům o platby telecomu. Jaké vidíte cesty ?

příspěvek upraven: 15.02.2004 01:25:38
  • 0

tencl

Reputace: 101

Re: Telefonie

Příspěvekod PetrD » ned 15. úno 2004 9:54:40

> dan_tencl napsal(a):
> Přenos hlasu přes IP je jednou z nejlepších myšlenek, o kterou se můžeme u nás pokusit. Smyslem je jako u interntové sítě vnitřní komunikace navzájem v czela.net, jakési vylepšené ICQ/Jabber, ale i telefonie jako plná náhrada pevné linky. Teamspeak je vykročením tímto směrem - komunikace vnitřní. Další možností k vyzkoušení je fayn.cz kde dokonce je možnost, abychom byli jako celé sdružení považováni za jednoho firemního klienta, pod Debianem běží server - ústředna, jestli jsem tomu dobře rozuměl. Ale jsou určitě i jiné možnosti.

> Samozřejmě, dokud nebude QoS, nebude moci být hlas upřednostněn před jinými protokoly, ale k rozumné telefonii se taky nedostaneme zejtra. Druhým úzkým profilem je nutnost zapnutého počítače.

> Moje představa je, že by telefonie byla druhou možnou službou, na kterou by se platily další členské příspěvky, a zároveň by se ulehčilo domácím rozpočtům o platby telecomu. Jaké vidíte cesty ?

Vůbec to není špatná myšlenka...
jestli jsem to dobře pochopil.. tak PC by běželo non-stop.
Nevíte tedy někdo kolik spotřebuje PC el. energie za 1h plného provozu?.. Počítejme..prostě průměrnou sestavu..(bez monitoru) já si myslím že na jednu stranu by se ulehčilo domácím rozpočtům za tel.. ale na druhou stranu kolik dáme do el..

> Moje představa je, že by telefonie byla druhou možnou službou, na kterou by se platily další členské příspěvky.

To by se taky dalo zvládnout..tedy podle toho kolik by to bylo.. a aby se to nějak vyrovnalo spotřebě el. energie..

A pokud by se telefonovalo.. bylo by to omezené časově?

ALe jinak to nezní špatně.. good nápad..:o))

• 0

PetrD

Reputace: 0

note

Příspěvekod pkc » ned 15. úno 2004 10:57:12

Zkuste si to, normalne nic moc, zpravidla jako usekavany poloduplex. V lepsim pripade jako gsm kdysi bez efr. Wifi samo o sobe, tak jak se zde provozuje je jeste problem navic...

Na laborovani jsou dobre sluchatka s mikrofonem. Pokud nemate moznost koupit jinde, mohu slusne i s regulaci hlasitosti dodat jiz okolo 100,-

HW problemem jsou integrovane zvukovky i na novych mainboardech - nepouzitelne mikrofoni vstupy.

Fayn ma v downloadu SW na testovani pouzitelnosti linky.
Jo pokud by to behalo a byl na to spoleh, zrusim telecom hned. Ale zatim to nebeha.

Jako zajimavy se mi jevi novy projekt pro peer to peer na www.skype.com
Je tak popis i beta verze ke stazeni, sam jsem to ale jeste netestoval.

příspěvek upraven: 15.02.2004 09:59:54

příspěvek upraven: 15.02.2004 10:02:39
  • 0

pkc

Re: Re: Telefonie

Příspěvekod tencl » ned 15. úno 2004 13:01:31

Co já vím, tak :
-IP telefonie je při pevném připojení zcela zdarma při volání na IP adresu, i kdyby to bylo do ameriky
-dlouhý ping (třeba do ameriky) je problém - voláte vlastně na měsíc s půlvteřinovou odezvou
-volání do sítě telecom je zpoplatněno podle mírně zvýšených velkoobchodních cen, které telecom dává. tyto ceny má ten, kdo má příslušný most mezi internetovou a telefonní linku, u telecomu k elimnaci meziměst je nutno takový most mít v každé volačce
- volání do sítě mobilní je dáno cenami, jaké nabízí velkoobchodně mobilní operátor.
- ceny fayn.cz toto odráží a hlavně mají paušál jen 100,-Kč. Paušál u telecomu (=cena za poslední míli) je hlavním jejich přínosem z telefonie (jako akcionář si nestěžuji) a zároveň poslední zbraň proti konkurenci (když už platím paušál, proč bych chodil jinam). Z toho vyplývá, že vysoké paušály nezmizí a že se po dobu státní držby firmy mohou klidně zvyšovat.
- hlas je velmi nepodobný původnímu při kodeku, který používá malou šířku pásma. fayn potřebuje asi 15 kbit/s. www.viphone.cz používá větší, ale jsou pro jednotlivce dost drahý, vyžadují celkem oprávněně QoS, možná že pro sdružení jako celek by to bylo přijatelnější

příspěvek upraven: 15.02.2004 12:03:30
  • 0

tencl

Re: note

Příspěvekod tencl » ned 15. úno 2004 13:34:13

> Fayn ma v downloadu SW na testovani pouzitelnosti linky.
dal jsem ho na ftp - software - telefonie.
Vcelku by mne zajímalo, jaké bude kdo mít výsledky. navrhuju, aby každý, koho to zajímá, si program stáhl a testoval svoji linku. Oni říkají, že je nutno povolit ve firewallu příslušné porty, mno, na chvíli jsem firewall spíš vypnul. Výsledky napište pak sem.

> Jako zajimavy se mi jevi novy projekt pro peer to peer na www.skype.com
> Je tak popis i beta verze ke stazeni, sam jsem to ale jeste netestoval.

dal jsem ho na ftp.

peer to peer je vnitřní telefonie podobná ICQ. Díval jsem se na stránky, a inzerují tam, že vidím kdo je online, při spojení mi ohlašují aktuální zpoždění (rozumím tomu jako hodnotu pingu), procházejí přes firewall a tvrdí, že mají lepší kvalitu zvuku než telefon a jsou free. Ovšem má to svá ale : http://www.skype.com/help_faq.html
je to testovací verze (pro zkoušky ideální, ale ne nasaditelné), použitelné zatím jen ve winech 2000 a XP, žádné konferenční hovory, zato chtějí přidat i videofonii, nespojí se to s protokolem SIP, hledají překladatele do různých jazyků. šířku pásma říkají 3-16kbit/s. closed-source software.

k tomu lze dodat, že převod vnitřní telefonie do sítí telecomu lze udělat, nspříklad bránou mezi oběma sítěmi, což je podstata faynu. Napadá mne brána postavená na ISDN 30 lince pro celou síť a klidně jinde než je router (aby telefonní provoz co nejméně zhoršoval ostatní provoz). Ale to je ještě vzdálenější úvaha než skype beta verze.

příspěvek upraven: 15.02.2004 14:04:41
  • 0

tencl

Teamspeak

Příspěvekod tencl » sob 28. úno 2004 19:01:04

Podle provedného pokusu je nutno se přizpůsobit zpoždění, které činilo 1-2 vteřiny při pingu kolem 20 ms. Což znamenalo, že když jeden dokončil větu, tak druhý ji ještě 2 vteřiny poslouchal, takže bylo nutno po ukončení věty ještě tyto 2 vteřiny počkat, než mohl mluvit další.
  • 0

tencl

Re: Teamspeak

Příspěvekod blepetr » sob 28. úno 2004 21:28:06

> dan_tencl napsal(a):
> Podle provedného pokusu je nutno se přizpůsobit zpoždění, které činilo 1-2 vteřiny při pingu kolem 20 ms. Což znamenalo, že když jeden dokončil větu, tak druhý ji ještě 2 vteřiny poslouchal, takže bylo nutno po ukončení věty ještě tyto 2 vteřiny počkat, než mohl mluvit další.
trochu s tím zkušenost mám, používal jsem v roce 2001 redbox na pevnou telef. linku do ameriky (cena 1 min/4,- kč). fungovalo to bez problému. jde jen o to zvyknout si na to, že nemohou oba mluvit současně jako v telefonu ale jako při spojení vysilačkou. jo a připojený jsem byl jen komutavanou linkou.
  • 0

blepetr

článek o IP telefonii

Příspěvekod tencl » ned 29. úno 2004 17:41:57

http://www.dsl.cz/index.php?akce=119
  • 0

tencl

Příspěvekod tencl » čtv 01. dub 2004 22:39:08

Dnes jsem Skype vyzkoušel - hlas je výrazně lepší než u Teamspeaku, ale občas se to šíleně trhá. Zkusil jsem to s thunder.m, woytaa, murphy7, wifi prostě není stabilní. Doufám, že nasazení QoS to vyřeší. Nejnovější beta verzi Skype 0.97.0.27 si stáhněte na ftp://10.93.10.6/software/telefon/

soubor je SkypeSetup-Beta.exe

A objednal jsem sadu fayn.cz za 350,- pro vyzkoušení, kvalita bude asi stejná. Telefonujete někdo přes fayn ?

příspěvek upraven: 01.04.2004 22:45:53
  • 0

tencl

Re: moje poznatky o IP telefonii (jen teoreticke :()

Příspěvekod tencl » úte 13. dub 2004 1:41:04

Ano, takhle nějak si to představuji. Zkoušeli jsme i skype.com, a to má výbornou kvalitu zvuku, zpoždění jak říkal Woyta i do ameriky malé. Fayn by mohlo být zajímavé ve variantě server zde a tunel do fayn.cz.
Zatím ale řešíme upřednostnění mj. telefonních paketů, tedy ještě tak do léta se toho mnoho nehne.
  • 0

tencl

Další

Zpět na Rozvoj