KI 11/2014

Z Czela.net
Přejít na: navigace, hledání

Zápis jednání KI č.11/2014 spolku czela.net z.s. sídlem Komenského 1645, 250 88 Čelákovice, konané dne 31.8.2014 od 19:00 v klubovně v CMC.

Vede: - Milan Turinský

Zapisuje: - Pavel Mikula (Orvell)


Přítomni:

- Matěj Cyrín (mCyrín)

- Vašek Daňhelka (Vašek)

- Roman Effenberg (Effe)

- Jan Chmelenský (Chmela)

- Tomáš Jeřábek (Daman)

- Filip Jirsák (Filip)

- Michal Kováčík (Kovak)

- Pavel Šimon (Pawel)

- Milan Turínský (Milan)


Hosté:

- Jan Hataš


Obsah

Z MINULA

Záloha skrze Jablonku

stále nám padá Jablonka,chce to předělat stožár, nebo na něj přidělat takovej ten výložník do úúú.

Satah říkal že jsou na ten spoj potřeba koupit i třmeny.. :-)


Ze zápisu č.1/2014 Dan zjistí možnosti záložní konektivity pouze na přenesená data

Daniel : poptávka odeslána, čekám na odpověď.

Ze zápisu č.2/2014 Čekáme na odpověď

Ze zápisu č.3/2014 Chlapec Danovi odpověděl, že se na to ještě nepodíval. Matěj dostane nabídku od O2 na navýšení konektivity, a projedná na Radě.'

Ze zápisu č.4/2014 Potřebujeme vědět, kdo spravuje a má právo měnit doménu. Naplánujeme si výpadek (13.6.) včetně seznamu úkolů, který se při výpadku ověří. Vašek vypracuje seznam

Ze zápisu č.5/2014 Vašek na tom dělá

Ze zápisu č.6/2014 13.6. vyzkoušíme výpadek, Jablonku necháme běžet celý den, ať víme jak se chová v provozu, a podle toho se zařídíme

Ze zápisu č.7/2014 Vašek odjel pryč, termín plánovaného výpadku se posouvá, jelikož to nejde bez Vaška a jeho seznamu kontrolních bodů, které je nutno při výpadku sledovat.¨

Ze zápisu č.8/2014 Dne 25.6. nastal neplánovaný výpadek a zjistilo se, že nám záloha na Jablonku funguje. Zatím si ji tedy necháme. Je nutno vyřešit stožár na anténu.

Ze zápisu č.9/2014 Na AP1471 Matěj zakoupí a přidělá 1m příhradový stožár, a na ten přidělá špičku, co tam je v současnosti. Na špičku přidělá anténu co nejníže.

Ze zápisu č.10/2014 Proběhla obhlídka, trvá.

Přesunout do bodu "učesání Jablonky" Tento bod ukončit.


HTTPS / DNSSEC

 • Chceme si pohrát a nastavit DNSSEC?

Ze zápisu č.7/2014 Do příště nový bod

Ze zápisu č.8/2014 Chmela si kvůli tou už mailuje Filipem a Satahem

Ze zápisu č.9/2014 Trvá

Ze zápisu č.10/2014 Chmela je na dovolený

Filip začne se "start ssl" a uvidíme. Začne se z vnějšíma DNS, pak s vnitřníma, pak standartní IP adresy.

DNS

Když zadám "czela.net", tak několikrát týdně trvá cca minutu, než přijde odpověď DNS serveru. Už by to bylo záhodno vyřešit.

Ze zápisu č.10/2014 Počkáme, až se Chmela vrátí z dovolené, je to hotové, ale není to vidět. Pak vydáme oficiální pokyn

Začne se z vnějšíma, pak s vnitřníma, pak standartní IP adresy.


karany <=> zapy

Chtělo by tyto dvě lokality zalohovat, když jsem byl v Novem vestci na AP, tak jsem suprove viděl do Zap na vodojem, tak bych tam poslal peer aby to bylo zalohovany.

Jakej peer použijeme? Ve vestci je třeba vymenit gentlebox(je propalenej od komina) a trosku poupravit vylozniky. Na vodojemu je potřeba vymyslet umístění pro anténu.

Milan: do fóra jsem dával odkazy na hliníkové krabičky místo Gentle Boxů, když vidím, jak Gentle Boxy stárnou na slunci, tak bych ty hliníkové vyzkoušel a postupně na ně přešel.

Ze zápisu č.10/2014 Uděláme peer ze skladových zásob 5GHz. Matěj dá do příště akci na dokup zbytku věcí.


MikroTik Outdoor RBGroove-52HPn - 970Kc

MikroTik R52n-M - 590Kc

Pigtail MMCX - N/female - 90Kc

Kabely - 450Kc

Prace/benzin - 400Kc

Limit: 7000,-

Šéf akce: Matěj

 • Hlasování 9:0:0 (PRO/PROTI/ZDRŽEL SE)

SCHVÁLENO, ZAPSÁNO


Siklu na Zadráhu

Už to bylo v KI, ve fóru v mailu. Siklu se válí v klubovně, protože má dosah do 2 km, zatímco RaCOM, který dosáhne dál (hodil by se na Mochov), svítí na Zadráhu. Instalací Siklu na Zadráhu o něco zvýšíme rychlost Zadráhy a instalací RaCOMu na Mochov rapidně zvýšíme rychlost Mochova. Uvolní se Alcoma, nemyslím si, že na dlouho (třeba ji Matěj dá na zálohu Vodojem - Vestec).

Ze zápisu č.10/2014 Matěj dotáhne zbytek věcí na Siklu, co má doma,

Trvá, a dáme ho do Toušeně. Matěj udělá obhlídku u Muzikáře v rozvodně.


Učesání Jablonky

Je potřeba tam vyměnit upevnění stožáru, nastavit stožár, celkově zrekonstruovat hromosvod, "učesat" kabeláž, co vede venku po fasádě výtahové budky. S tím bych chtěl spojit přesunutí všeho, co potřebuje napájení ze zásuvky buď do QBytu nebo do sklepa. Víc ve fóru.

Ze zápisu č.10/2014 Milan vyzkouší POE a uvidíme

Milan zajistí nabídku na hromosvod.'


NOVÉ

Peer pro nově spojené AP Záluží a Zababa

Nově jsme propojili AP Záluží (honyo) a AP Zababa (daman) vysokorychlostním peerem, protože od honya je blbě vidět na Volmanku a přestože je spoj vyladěn, co to jde, tak se ke klientům více, než 10Mbit nedostane. Diskutovali jsme situaci s honyem a navrhujeme, aby jela hlavní konektivita obou AP přes 1488. Proto bych rád vyměnil 5GHz spoj za 10GHz.

Lidi v Záluží se vrací k czele, minulý týden jsem pomáhal s instalací u jednoho nového člena a včera mě oslovil další zájemce o členství.

Dá se tam Airfiber z Toušeně, které nahradí Siklu

Kalkulace

 • Materiál 9500 + rezerva 1000
 • Práce členů 500
 • Limit: 10500

Šéf akce: Daman

 • Hlasování 9:0:0 (PRO/PROTI/ZDRŽEL SE)

SCHVÁLENO, ZAPSÁNO


Oprava optiky Lidická a Menoušek

Na Lidické je optika zavedena ve venkovní skříni. Protože tam ústí 3 optické páteře, každá se zavedla do jiného optického rozvaděče. V krabici už není místo na zařízení, všude jsou kabely a zařízení se zahřívají. Navrhuji ve staré skříni nechat optiku, přidat druhou skříň, tam zavézt elektriku, propojit se starou skříní rourou, do nová skříně dát router, převodníky a switch,


U Davida je ta samá situace jako na Lidické. Díky optickým rozvaděčům je tam tak málo místa, že se zařízení zahřívají. Musí se to nějak vyřešit. Buď se uřízne zadek od stávající bedny a přidělá k zadku nová. Nebo se sežene větší bedna, oddělá se od stávající bedny spodek, kde jsou přívody a to prostrčí spodem do větší bedny.

Kalkulace:

 • Materiál 6000,-
 • Služby 6000,-
 • Práce členů 1000,-
 • Limit: 13000,-
 • Hlasování 9:0:0 (PRO/PROTI/ZDRŽEL SE)

SCHVÁLENO, ZAPSÁNO


Diskuze výběr poplatku za optický převodník

 • Vybírání poplatků za optický převodník je nesmysl.
 • Pokud se nevybírá poplatek za připojení na switch, optický převodník je switch s jedním portem.
 • Jedná se o členský poplatek, který byl zrušen, původně se platilo 1500Kč
 • Člen má právo testovat připojení 1 měsíc bezplatně. Aby ho mohl testovat, musí se mu zapojit internet médiem, které je běžně dostupné na jeho zařízení, tj. Ethernet nebo wifi signál. Není to optické připojení.
 1. Buď ať všichni platí nějaký poplatek a bude dáno, co za to dostanou. Na wifi a ethernetu nakonfigurovaný router. Takto to dělají ostatní provozovatelé sítí. Výhoda by byla, že by v síti byla jen jednotná zařízení a zmenšil by se počet problémů se špatně nakonfigurovanými zařízeními. Do sítě by se nemohla zapojovat žádná vlastní zařízení, switche apod. Tím by se zmenšil množství poruch, vzniklých na nekvalitních zařízení
 2. Nebo ať se nic neplatí, když už se nic neplatí za připojení switchem s více porty.

* Daniel : nejde o bývalý členský vstupní příspěvek, protože u optiky infra rozhodla, že vše na pozemku člena financuje on, vyjma kabelu a chráničky, které jsou souvislé od ulice ke členovi. Člen si sám udělá nebo zajistí výkop na zahradě, protahuje kabel domem, vrtá si prostupy - a hradí svařování u něj, zásuvku, převodník, pigtail, patchkabel. To činilo u Mochova 1.000 Kč, která v dnešních cenách bude tak 1.300,-Kč. Hradí to tomu, kdo ho připojí, obvykle Satah nebo Daniel. Také si vše může koupit sám, ale to bývá dražší.


Záložní zdroje Imcopower

Viz emailová komunikace. Odkaz na výrobce http://www.imcopower.sk/ Potřebujeme vědět více podrobností o projektu. Pro nás by bylo nejlepší, aby UPSka měla jak 230V AC výstup (pro větší routery, co mají rovnou jako vstup síťové napětí), tak 12/24/48V pro krabičky typu Mikrotik nebo Ubiquity. Pak by se krabičky nenapájely pomocí PoE portu switche, ale pomocí pasivního PoE injektoru baterkovým napětím z UPSky. To není špatné, protože tím pádem máme tzv. online zálohu, kde není ani pár ms výpadek způsobený detekcí podpětí a překlopením relé (tady není totiž výpadek žádný). Dnešní kapacitní zátěže typu DCDC na vstupu krabičky to sice elegantně vyfiltrují, ale to se spoléháme na něco, co není v naší moci (jak velký kondenzátor tam výrobce dal, jaký odběr krabička v přesnou chvíli začátku výpadku má, apod.)

Moc se mi líbí možnost vzdálené správy, takže bude větší šance odhalit chcíplou baterku předem, než lehnutím UPSky uprostřed výpadku.

Já mám doma svoje věci a czelí krabičky zálohované APS 700, cena asi 2500. Výstup je nahouby aproximován dvojitým obdélníkem, což nám u IT věcí tolik nevadí, ale v žádném případě to nemůžu použít ná zálohu oběhového čerpala. Má to 4 výstupy 230V a nemá to žádný (natož chráněný a managovatelný) výstup 12V. Baterka je tam dost malá, což tedy stačí jen na krátkodobý výpadky.

Otevřené otázky na Imcopower, resp. na jmnet:

 • Jak velké tam jsou baterie?
 • Je to všechno v jedné krabici nebo jsou baterie zvlášť (pokud zvlášť, jak řeší izolaci, aby nějakému joudovi neupadl šroubovák mezi póly baterie)?
 • Jakou to má konfiguraci baterií - zřejmě 4ks, když mají výstup 48V (nebo je tam DCDC)?
 • Má to kromě baterkového výstupu i výstup(y) na 230V? Pokud 230V ano, jakou aproximaci používají?
 • Kolik výstupů a jak zatížitelných (v mailu jen bylo 50W na výstup z baterkového napětí)?
 • Typy ochran (přepětí, nadproud na vstupu, nadproud na jednotlivých výstupech, přepětí a podpětí baterky) a jejich konfigurovatelnost?
 • A hlavně, vzhledem k nezanedbatelné ceně, na které body by to přicházelo v úvahu? Nebo na úplně všechny AP jako u jmnetu?

Daman byl zvolen klíčovým referentem, pro jednání s JM-Netem. Matěj u NFX zjistí, jak je to s resetátorem Hanjátko


77 Toušeň, stavba

 • 71 přípojek, 30 lidí se chce připojit, práce i finance jsou na google
 • hodně prací zvládl Matěj, ke konci méně, jak rostla práce Podpory
 • chybí různé dodělávky, překop U sokolovny proveden (kabeláž je zahajitelná kdykoliv), jen protlak/překop Nehvizdské počká na povolení
 • rozšíření stavby : 2x přechod Hlavní ulice ukončený komorou plus 100m spolu s ČEZem
 • návrh na zvýšení rozpočtu stavby o 40.000 (cena protlaků přes Hlavní plus cena geodeta plus občerstvení pro čezáky)
 • Hlasování 8:0:1 (PRO/PROTI/ZDRŽEL SE) Chmela se zdržel

SCHVÁLENO, NAVÝŠENO

 • letos bude čez dávat do země oblast Hradiska (tři ulice, kde máme několik členů), napojitelné z nových komor za Hlavní ulicí. Otázka : mám zahrnout do projektu i Hradisko ?

Hradisko planek.jpg

Ať Dan zašle cenu projektu a realizace


80 Toušeň, projekt kabeláže

 • díky hotovému překopu do Sokolovny lze kabeláž zahájit. V sokolovně by mělo být místo pro dva racky (oddělené od "Pekla" sádrokartonem) -> centrální toušeňský bod
 • součástí je i propojení úřadu wifinou z optiky
 • nevíme cenu, proto navrhuji zpracovat projekt kabeláže, cena 10.000

Chceme vědět, co všechno obsahuje projekt? Matěj to zjistí. Pawel chce vědět, proč je na náměstí díra.

25 Protlak pod dráhou, stavba

 • povolení připraveno na měsíc od půlky září
 • výkopy podél tratě nejsme my ale SŽDC, jde o státní kabel postavený z dotace, do kterého třetí subjekty nejméně 5 let nesmějí. ČD Telematika se ještě poptá.
 • kolíky červené a oranžové jsme my :-)

Bereme na vědomí


62 Nedaniny, projekt (Husova okolí)

 • informace : zahájeno obcházení domů v oblasti pro sepsání smluv na přípojky

Breme na vědomí


Problém Zadráha

Ahoj,

píši vám průběžý info od podpory, který mi přijde hodno napsat KI.

Problém Zadráha

na zadraze se potykame s problemu broadcastovani. Vzdy kdyz se to stane tak musime probehnout pulku rozlohy aby jsme to nahodili. Nejhorsi je ze se to neda poradne odchytnout, behem par vterin to slozi celou oblast.

Včera uz vytuhlo i par nemagemantovatelnych switchu, který to shazovali.

Do ted jsme vymenili 4 switche a dalsi asi budou nasledovat. Vždy to bylo protože daná větev začla shazovat celou oblast a to i po jejím restartu který trval dost dlouho aby se vybili kondíky.

Dneska jsme na všech chytrejch switchých nastavili IGMP Snooping, což by snad problém mělo vyřešit či zmírnit dopady.

Vyměnilo se: U falcona hlavní switch za TL-SG3425 , 1 optickej patch , 2x TL-MC220l Větev Fáryk/Marek - RB260GS, TL-SF1005 Větev na požáry - RB260GS Větev u Dvořáka/burgert- potřebuje vyměnit ještě 4 zdroje od převodníků (pískají a docela razantně - všechny), optickej patch , Vyměněno: TL-SF1005

Uvidíme co bude potřeba vyměnit dál... :-(

Problém se Soptíkem jsem řešil jako by byl v režimu 24/7 přesto, že tam není, ale už toho bylo dost, pokud KI bude chtít abych to takto řešil nadále, necht si to schválí, jedná se o oblast 105 lidí na optice. Smlouvu o podpoře a reakčních dobách je v minulém zápisu a v příloze zasílám seznam bodů s jejich rozřazení.

včera jsem to řešil od půl osmí do jedenácti v terénu a do jedný ráno u PC. 19.8.2014 20- 21(tady jsem to podchytil hnedka takže to trvalo chvilku) 16.8.2014 23-00,30 Rozjel jsem co jsem dal, potom jsme to řešili v neděli ráno. Ostatní zásahy byli v "pracovní době"

Matěj

navrhujeme dočasné převedení bodu Falcon do 27/7

 • Hlasování 8:0:0 (PRO/PROTI/ZDRŽEL SE) Matěj se vyloučil z hlasování.

SCHVÁLENO


Optika U Potoka

Napojení bytovky U Potoka optikou z kotelny ve školce. kabel + práce

Šéf akce: Matěj

Limit: 12000,-

 • Hlasování 9:0:0 (PRO/PROTI/ZDRŽEL SE)

SCHVÁLENO, ZAPSÁNO

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje