Připojení k síti a k internetu

Z Czela.net
Přejít na: navigace, hledání
 • Jednou z výhod členství je samozřejmě také připojení k interní síti czela.net a jejím prostřednictvím k celosvětové síti internet. Celková kapacita hlavní linky do internetu je momentálně 10 GB/s. Tuto linku sdílíme společně a rychlost připojení, kterou může doma změřit každý člen je závislá pouze na způsobu jeho připojení do interní sítě. Každý člen má možnost si zařídit co nejlepší možné připojení.


Možnosti připojení k czela.netu

 • Kabelem až do bytu, pokud je již v bytovém domě kabelový rozvod do jiného bytu, popř. v oblasti rodinných domů, pokud tam jsou v zemi kabely spolku
 • Individuálně bezdrátově technologií WiFi. Takto je možné se připojit pouze k vysílací anténě (tzv APéčko - Acces Point) přímo viditelné z okna nebo střechy domu Zájemce. Je nutná viditelnost úplná, do trasy nesmí ve větší míře zasahovat ani větve stromů apod.
 • V případě zájmu o připojení celého domu je nejlepší kontaktovat Komisi infrastruktury nebo Podporu (viz. hlavní stránka Czela.net)

Detailní postup připojení

 • Zájemce přidá zamýšlenou polohu svého bod připojení k síti czela.net do mapy, není-li již v mapě uveden. K tomu zobrazí mapu - viz dále.
 Stav k dubnu 2015: z důvodu tvorby nové mapy není tč. její editace možná, tento bod se přeskočí. 
 • Zájemce si zobrazí mapu sítě. Na mapě je zobrazeno mnoho údajů. WiFi APčka jsou zelené kroužky, členové žluté kroužky. Pozor, body v mapě mohou nyní být trochu posunuté oproti mapovému podkladu
 • Zájemce na mapě najde nejbližší vysílací bod (AP) nebo členský bod ve stejném domě, jako bydlí. Nejlepší je poptat u svých sousedů, jestli je v domě nebo bloku domů už někdo členem czela.net
 • Zájemce kontaktuje podporu pokud podpora souhlasí a připojení je technicky možné, změní stav Zájemce z Host na ČEKATELe a přiřadí ho do příslušné sítě (svého subnetu). Bez toho není možné zaevidovat počítač.
 • Zájemce-Čekatel se buď sám připojí, nebo zájemci pomůže s připojením Podpora (viz. hlavní stránka czela.net), jiný člen spolku czela.net nebo firma sjednaná Zájemcem, vždy na vlastní náklady Zájemce. Admin předtím sdělí Zájemci technické údaje, potřebné k připojení (heslo šifrování WiFi, pásmo/kanál apod).
 • Pokud se připojení zdaří, Zájemce uvidí jen WWW stránky sdružení. Nyní musí zapsat do tabulky NetAdmina informaci o svém počítači - jeho MAC adresu. I když má doma směrem do sítě Czela.net svůj vlastní (většinou domácí WiFi) router, označí typ své stanice jako "počítač". Cca do půl hodiny by se zapsání správných údajů mělo projevit tak, že bude umožněno připojení Zájemce do internetu.

Hrazení nákladů

 • Náklady připojení od přípojného bodu spolku si hradí zájemce sám - techniku i práci (typicky WiFi anténa a router s rozvodem sítě po bytě). Spolek hradí náklady na úpravu rozvodů své sítě. Jednotlivě mohou být dohodnuty výjimky oběma směry.
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje